Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Zielone igrzyska olimpijskie? Andrzej Duda jedzie do Pekinu, a inni je bojkotują

Zielone igrzyska olimpijskie? Andrzej Duda jedzie do Pekinu, a inni je bojkotują

Mimo tego, że igrzyska olimpijskie w Soczi w 2014 roku naruszyły w dużej mierze środowisko, Rosja uznała je za „najczystsze w historii”. Czy tegoroczne igrzyska w Pekinie będę tak “zielone”, jak zapowiadają Chiny? Z powodu zmian klimatu i niedoboru śniegu na pewno tak. Jakie jeszcze problemy czekają Chiny w związku z wydarzeniem?

B1
Reklama

Klimatyczne i ekologiczne problemy

Choć Pekin słynął z mroźnych i suchych zim, tegoroczne igrzyska będą odbywać się pod znakiem sztucznego śniegu. Rosną w związku z tym obawy o zużycie wody. Nad ulicami miasta coraz częściej, zamiast śniegu zaczął pojawiać się pomarańczowy pył w postaci piasku z pustyni Gobi. W zeszłym roku miasto nawiedziła gigantyczna burza piaskowa.

Już podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku dyskutowano na całym świecie o chińskich zanieczyszczeniach powietrza i destrukcyjnym wpływie przemysłu. Także w 2008 roku podczas sportowego wydarzenia Chiny użyły metody modyfikacji pogody, aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń powietrza. 

Reklama

Metoda modyfikacji pogody, często określana jako „blueskying”, była stosowana w Chinach już wcześniej. 

Chiny mierzą się nie tylko z gigantycznymi emisjami i problemami środowiskowymi. Igrzyska w Pekinie zostały zbojkotowane przez wiele krajów ze względu na łamanie praw człowieka.

1 mobile1 baner
Reklama

Czy Pekin jest na pewno gotowy na igrzyska olimpijskie?

To mają być zielone igrzyska

Chiński rząd zapewnia od dawna, że będą to najbardziej zielone igrzyska w historii. Prezydent Xi Jinping mówił, że wydarzenie ma być neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Czy to możliwe?

Przed tegorocznymi igrzyskami dokonano wielu zmian. Np. w zeszłym roku smog w Pekinie znacznie się zmniejszył i po raz pierwszy miasto osiągnęło wyznaczone na szczeblu krajowym cele dotyczące średniego stężenia pyłów PM2,5. 

W wiosce olimpijskiej będzie kursować ponad 1000 autobusów napędzanych wodorem, a wszelkie wykorzystanie energii nieodnawialnej zostanie zrekompensowane zalesieniem. W samym Zhangjiakou, gdzie odbędą się skoki narciarskie, zasadzono drzewa na pow. 9060 km2.

Chiny wciąż są największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych i zużywają połowę światowego węgla. Zmagają się też z niedoborem wody oraz energii, co spowodowało zwiększenie produkcji węgla. Z tych powodów naukowcy wyrażają obawę o środowisko i o wątpliwe działania proekologiczne na czas igrzysk. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Lozannie sugerują, że bez monitorowania działań Chin nie ma mowy o promowaniu zrównoważonego rozwoju. Emisje z przemysłu są tak ogromne, że podczas wydarzenia będzie trudno ujrzeć przejrzyste, a raczej zmącone smogiem niebo.

Chiny planują osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku. 

Prestiż a łamanie praw człowieka

Igrzyska olimpijskie w Pekinie mają także silny wydźwięk społeczny i dyplomatyczny. Chiny borykają się coraz bardziej z międzynarodowym bojkotem ze strony wielu krajów. Wydarzenia nie chcą wspierać Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Kanada, Japonia, Dania, Szwecja i Holandia. 

Na igrzyska olimpijskie i spotkanie z Xi Jinpingiem wybiera się prezydent Polski Andrzej Duda.

Pekin na czas igrzysk wprowadził politykę “zero-covid”, która polega na ścisłym oddzieleniu uczestników wydarzenia i zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa. Efektem ubocznym planu ma być zmniejszenie emisji, ponieważ widzowie igrzysk ograniczają się do niewielkiej liczby mieszkańców Chin. Na razie wstrzymano sprzedaż biletów.


Chcesz wiedzieć więcej o energii odnawialnej w Chinach? Zobacz artykuł:

źródło: olympics.com, washingtonpost.com, rp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.