Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Europejska stolica, która stała się ekologiczną oazą zieleni. Na pewno zechcesz ją odwiedzić

Europejska stolica, która stała się ekologiczną oazą zieleni. Na pewno zechcesz ją odwiedzić

Europejskie miasta zmagają się z dużą ilością zanieczyszczeń powietrza i zanikiem bioróżnorodności. Gdyby w metropoliach pojawiło się więcej zieleni i zmniejszył się ruch samochodowy, można by zapobiec kilkudziesięciu tysiącom zgonów rocznie. Stolica Estonii wie, jak sobie z tym radzić. Poznaj naprawdę ekologiczną, Zieloną Stolicę Europy 2023.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zielony Tallinn

W 2020 roku Tallinn został wytypowany pośród trójki najlepszych Europejskich Stolic Innowacji i znajduje się w pierwszej dwunastce najinteligentniejszych miast świata (smart cities) według Eden Strategy Institute z Singapuru. Ta europejska stolica już teraz przoduje w wielu ekologicznych rozwiązaniach. 

Miasto wprowadziło szereg zmian w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Starania stolicy Estonii doceniła Komisja Europejska, która przyznała mu miano Zielonej Stolicy Europy w 2023 roku. KE uzasadniła swój wybór: Tallinn, zmniejszył poziom zanieczyszczenia hałasem, poprawił znacznie jakość wody, magazynuje wodę deszczową i gospodaruje rozważnie publicznymi gruntami. Oprócz tego, mieszkańcy mocno włączają się w ideę recyklingu, np. starego sprzętu domowego. 

LweOvz2tZ7xurFSMZkmcnDoaviKAOhd 6xF2UoD6uTRlxNa1yn2UXF1KKS6vTHOJdJnDSAtCaQQQ6PWcl0ud wDRXohJXkQnHUTsHtv1Se1sQDz9QvN5C5q lOGd6CXy3 SE8rgg
Fugrognetka z misją recyklingu, fot. tallinn.ee

Powierzchnia parków w stolicy stanowi 19,5% całkowitej powierzchni miasta. Dla porównaniu w Paryżu zajmują one ok. 9,5%. 

UU 3VsAieCvyC9ZhIjg aZFCWM2osLXgELXtRL592BVOrDAjifWNM5oOGS3X87ZMPUSwsQ3JuyVppfCl1WgNtopux2Q6 RF6u3pfTzof2YyNQVtJ60emwR2xjKMhv2f qaQLE2WJ

Droga dla owadów i darmowa komunikacja

Populacja Tallinna nadal rośnie – według ostatnich danych w stolicy mieszka ok. 445 tys. mieszkańców. Ale wraz ze wzrostem ludzi, rośnie też świadomość ekologiczna, a miasto ciągle dąży do kształtowania coraz bardziej przyjaznej i czystej przestrzeni, także dla owadów.

Dzięki dużej ilości zieleni i staraniom o pozostawianie w mieście dzikich obszarów, zapylacze mogą swobodnie się przemieszczać. W mieście powstała dedykowana owadom droga. To 13-kilometrowa ścieżka, która pełni funkcję zielonego korytarza, przebiegająca przez sześć dzielnic miasta. Wyznaczona trasa ma też zachęcać mieszkańców Tallinna do rezygnacji z samochodów na rzecz spacerów i jazdy na rowerze.

W 2013 roku władze miasta udostępniły mieszkańcom bezpłatny transport publiczny. To kolejny krok, służący obniżeniu emisji. 

m3eUmI6kvEkIPNqoqRKUkMPPGqHhU5fOSqYuzX28UQ2xQw6DeiFQj1tYTPtGisJff
Autobusy w Tallinnie korzystają z nowych technologii, fot. tallinn.ee

Tallinn i Dubaj na rzecz rozwoju

Liderzy z Tallinna i Dubaju wspólnie rozmawiali o rozwoju obu metropolii. We wtorek, 11 stycznia, burmistrz Tallinna spotkał się w Dubaju z dyrektorem generalnym Dubai Municipaliy, aby omówić koncepcję smart city, a w tym rozwiązań dla rozwoju elektromobilności i dążeniu do zeroemisyjności.

Delegacja z Tallina bierze udział w targach Dubai Expo specjalnie po to, aby zaprezentować inteligentne rozwiązania dla miast. My również skupiamy się na tych tematach z dyrektorem generalnym Dubaju. Zrównoważone zarządzanie miastem jest wyzwaniem, przed którym stoją wszystkie miasta i jest również częścią wizji Dubaju i Tallina jako Zielonej Stolicy Europy w 2023 roku – powiedział burmistrz Tallina, Mihhail Kõlvart.

Oby tak dalej!

źródło: tallinn.ee, euronews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.