Europejska stolica, która stała się ekologiczną oazą zieleni. Na pewno zechcesz ją odwiedzić

Europejska stolica, która stała się ekologiczną oazą zieleni. Na pewno zechcesz ją odwiedzić

Europejskie miasta zmagają się z dużą ilością zanieczyszczeń powietrza i zanikiem bioróżnorodności. Gdyby w metropoliach pojawiło się więcej zieleni i zmniejszył się ruch samochodowy, można by zapobiec kilkudziesięciu tysiącom zgonów rocznie. Stolica Estonii wie, jak sobie z tym radzić. Poznaj naprawdę ekologiczną, Zieloną Stolicę Europy 2023.

Zielony Tallinn

W 2020 roku Tallinn został wytypowany pośród trójki najlepszych Europejskich Stolic Innowacji i znajduje się w pierwszej dwunastce najinteligentniejszych miast świata (smart cities) według Eden Strategy Institute z Singapuru. Ta europejska stolica już teraz przoduje w wielu ekologicznych rozwiązaniach. 

Miasto wprowadziło szereg zmian w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Starania stolicy Estonii doceniła Komisja Europejska, która przyznała mu miano Zielonej Stolicy Europy w 2023 roku. KE uzasadniła swój wybór: Tallinn, zmniejszył poziom zanieczyszczenia hałasem, poprawił znacznie jakość wody, magazynuje wodę deszczową i gospodaruje rozważnie publicznymi gruntami. Oprócz tego, mieszkańcy mocno włączają się w ideę recyklingu, np. starego sprzętu domowego. 

LweOvz2tZ7xurFSMZkmcnDoaviKAOhd 6xF2UoD6uTRlxNa1yn2UXF1KKS6vTHOJdJnDSAtCaQQQ6PWcl0ud wDRXohJXkQnHUTsHtv1Se1sQDz9QvN5C5q lOGd6CXy3 SE8rgg
Fugrognetka z misją recyklingu, fot. tallinn.ee

Powierzchnia parków w stolicy stanowi 19,5% całkowitej powierzchni miasta. Dla porównaniu w Paryżu zajmują one ok. 9,5%. 

UU 3VsAieCvyC9ZhIjg aZFCWM2osLXgELXtRL592BVOrDAjifWNM5oOGS3X87ZMPUSwsQ3JuyVppfCl1WgNtopux2Q6 RF6u3pfTzof2YyNQVtJ60emwR2xjKMhv2f qaQLE2WJ

Droga dla owadów i darmowa komunikacja

Populacja Tallinna nadal rośnie – według ostatnich danych w stolicy mieszka ok. 445 tys. mieszkańców. Ale wraz ze wzrostem ludzi, rośnie też świadomość ekologiczna, a miasto ciągle dąży do kształtowania coraz bardziej przyjaznej i czystej przestrzeni, także dla owadów.

Dzięki dużej ilości zieleni i staraniom o pozostawianie w mieście dzikich obszarów, zapylacze mogą swobodnie się przemieszczać. W mieście powstała dedykowana owadom droga. To 13-kilometrowa ścieżka, która pełni funkcję zielonego korytarza, przebiegająca przez sześć dzielnic miasta. Wyznaczona trasa ma też zachęcać mieszkańców Tallinna do rezygnacji z samochodów na rzecz spacerów i jazdy na rowerze.

W 2013 roku władze miasta udostępniły mieszkańcom bezpłatny transport publiczny. To kolejny krok, służący obniżeniu emisji. 

m3eUmI6kvEkIPNqoqRKUkMPPGqHhU5fOSqYuzX28UQ2xQw6DeiFQj1tYTPtGisJff
Autobusy w Tallinnie korzystają z nowych technologii, fot. tallinn.ee

Tallinn i Dubaj na rzecz rozwoju

Liderzy z Tallinna i Dubaju wspólnie rozmawiali o rozwoju obu metropolii. We wtorek, 11 stycznia, burmistrz Tallinna spotkał się w Dubaju z dyrektorem generalnym Dubai Municipaliy, aby omówić koncepcję smart city, a w tym rozwiązań dla rozwoju elektromobilności i dążeniu do zeroemisyjności.

Delegacja z Tallina bierze udział w targach Dubai Expo specjalnie po to, aby zaprezentować inteligentne rozwiązania dla miast. My również skupiamy się na tych tematach z dyrektorem generalnym Dubaju. Zrównoważone zarządzanie miastem jest wyzwaniem, przed którym stoją wszystkie miasta i jest również częścią wizji Dubaju i Tallina jako Zielonej Stolicy Europy w 2023 roku – powiedział burmistrz Tallina, Mihhail Kõlvart.

Oby tak dalej!

źródło: tallinn.ee, euronews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.