A czy Ty mieszkasz już w smart village? Zobacz inteligentną wioskę przyszłości w Holandii

Najnowsze technologie, rozwój gospodarczy, poprawa jakości życia: to rozwiązania, które przyświecają tworzeniu smart village na całym świecie. Czym są inteligentne wsie? Jedna z nich ma powstać w Holandii.

Pierwsza ekowioska ReGen ma powstać w Holandii

W Almere położonym niecałe 20 minut od Amsterdamu, ma powstać pierwsza ekowioska ReGen. Wieś chce być całkowicie samowystarczalna: produkcja żywności, energii i recykling odpadów odbywać się będą się na miejscu i będą w 100% ekologiczne.

Wizualizacja ekowioski ReGen, źródło: regenvillages.com

Dzięki wielu innowacyjnym technologiom, takim jak energia odnawialna, akwaponika, zaawansowana technologicznie gospodarka wodna czy systemy przetwarzania odpadów na zasoby, ReGen Village ma szansę stać się pionierskim projektem na skalę światową.

Co tworzy smart village?

Nie każda wioska, może tytułować się mianem smart village. Jak podaje Krajowa Sieć Obszarów Miejskich, podejście smart village, które od kilku lat nabiera rumieńców, bazuje na połączeniu nowoczesnych narzędzi i technologii dla polepszenia jakości życia oraz podniesienia standardu usług publicznych dla obywateli – i co ważne – przy lepszym wykorzystaniu zasobów oraz mniejszym wpływie na środowisko.

Inteligentne wsie ekospołeczne

Europejska Sieć Rozwoju Obszarów Wiejskich (ENRD) jako czynniki sprzyjające wprowadzaniu idei smart village w życie wymienia:

  • dostęp do wiedzy, w tym w lokalnych i ponadlokalnych centrach (ang. hub) oraz poprzez pośredników („brokerów informacji”),
  • wspieranie procesu wprowadzania zmian i współpracy mieszkańców przez odpowiednio przygotowane osoby (facylitację),
  • współpracę i partnerstwa na rzecz innowacji,
  • włączanie w działania różnych sektorów, instytucji, organizacji i ludzi,
  • elastyczność w finansowaniu i łączenie różnych źródeł finansowania.

Modelowa wioska przyszłości, czyli „Tesla wśród ekowiosek”

Pomysł Jamesa Ehrlicha, przedsiębiorcy z Doliny Krzemowej, jest prosty: zrównoważone wioski, w których może zamieszkać każdy. Mają wykorzystywać najnowsze technologie, produkować własną żywność i być samowystarczalne energetycznie.

Pod wieloma względami jest to fuzja tradycji i nowoczesności. Pomysł łączy nowoczesną technologię z ideą tradycyjnej wioski, która zapewniła sobie wszystkiego tego, czego potrzebowała.

„Nazywam to Teslą ekowiosek” – mówi dla TedX 56-letni Ehrlich, który od ponad dekady doskonali koncepcję ReGen (skrót od słowa „regeneracja).

Film, w którym James Ehrlich mówi o swoim pomyśle na ekowioski, można zobaczyć tutaj:

Co wyróżnia pomysł Elircha? Wsparciem dla mieszkańców ma być wykorzystanie sztucznej inteligencji i algorytmów uczenia maszynowego. Technologie mają pomagać w gospodarowaniu nadwyżkami czystej energii, czystą wodą i wysokowydajną żywnością organiczną.

Kiedy wioska zostanie oddana do użytku?

Początkowo miała być ukończona już w zeszłym roku. Opóźnienia najpewniej związane są z pandemią COVID-19. Niecierpliwie czekamy na efekt końcowy. Czy ekowioska będzie tak piękna, jak na wizualizacjach?

Źródło: ksow.pl, regenvillages.com, youtube.com, witrynawiejska.pl