Kraków znalazł się w czołówce plebiscytu „Zielona stolica Europy 2022”

Kraków znalazł się w czołówce plebiscytu „Zielona stolica Europy 2022”

Jak poinformował portal krakow.pl, w plebiscycie o tytuł „Zielonej stolicy Europy 2022” stolica małopolski zdobyła wysokie, piąte miejsce. Do rywalizacji zgłoszono 18 europejskich miast. Powyżej Krakowa w rankingu znalazły się Dijon, Grenoble, Tallin oraz Turyn. 

Jury oceniło europejskie metropolie pod względem 12 różnych kryteriów. Za istotne czynniki świadczące o stopniu „zazielenienia” miasta uznano: podejście do klimatu – ograniczenia zmian oraz adaptację do tych, które już się pojawiły; zrównoważone działania związane z zagospodarowaniem terenu oraz mobilnością; stan jakości powietrza oraz wody, ograniczanie hałasu oraz produkcji odpadków, bioróżnorodność, wydajność energetyczną, ekologiczne innowacje, a także zarządzanie. 

Kranówka najczystsza w Krakowie 

Spośród wszystkich miast zgłoszonych do plebiscytu gród Kraka zdobył najwyższe oceny pod względem jakości wody płynącej w kranach.

– Kraków w ocenie ekspertów zajął piąte miejsce, tuż za ścisłym finałem, zajmując w niektórych kategoriach bardzo wysokie miejsca, a rozdział dotyczący wody został oceniony najlepiej spośród wszystkich miast kandydujących (…).. To utwierdza mnie w przekonaniu, że droga, którą rozwija się Kraków jest dobra, a ocena naszej kandydatury daje podstawy o ubieganie się o ten zaszczytny tytuł w przyszłym roku – zauważył prof. Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa, którego wypowiedź przywołał portal krakow.pl. 

Zwycięzcę poznamy początkiem czerwca

Do konkursu zgłoszono cztery polskie miasta: Gdańsk, Poznań, Katowice oraz Kraków. W rankingu „Zielona stolica Europy 2022” tuż za stolicą Małopolski znalazły się takie europejskie metropolie, jak Belgrad, Budapeszt, Lyon, Maribor, Murcia, Parma, Pecz, Perugia, Sofia oraz Zagrzeb. Ostateczną decyzję związaną z przyznaniem tytułu „Zielonej stolicy Europy 2022” jednemu z miast, które znalazło się w finale plebiscytu, jury podejmie na przełomie maja i czerwca br. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Kolejny sukces małopolskiej stolicy

Kraków już wcześniej odnosił sukcesy w związku ze swoimi proekologicznymi działaniami. Dziennikarze czasopisma „The New York Times” umieścili stolicę Małopolski na liście 52 miast wartych odwiedzenia. Gród Kraka znalazł się na wysokim, 12 miejscu nie tylko ze względu na swoją bogatą architekturę oraz kulturę, ale także dzięki działaniom na rzecz poprawy jakości powietrza.  

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.