Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

„New York Times” poleca Kraków. Bo walczy o czyste powietrze

„New York Times” poleca Kraków. Bo walczy o czyste powietrze

New York Times” umieścił Kraków na liście miast wartych zwiedzenia. Gród Kraka uplasował się na 14 miejscu. Doceniono nie tylko urok architektury, kulturę czy historię żydowską, ale też wysiłki wkładane w poprawę jakości powietrza. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jeszcze niedawno mówiono, by nie straszyć smogiem, bo turyści będą się bali przyjechać do Krakowa. Trochę wysiłku i kilka decyzji władz, a stan powietrza nad Krakowem uległ znaczącej poprawie. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce zakazał palenia w kotłach węglem i drewnem. Władze województwa chcą, by do 2023 roku smog przestał zatruwać mieszkańców. W tym celu planują powołać strażników miejskich i gminnych, którzy będą kontrolować potencjalnych palaczy węglem. 

Do końca 2020 roku miasto będzie też dysponowało elektrycznymi autobusami w najbardziej zanieczyszczonych dzielnicach. Dla mieszkańców i turystów będzie także dostępny Park Reduta, który w całości został zaprojektowany przez Krakowian. 

Uchwała antysmogowa, która zakazuje palenia węglem i drewnem, obowiązuje w Krakowie od 1 września 2019 r. W roku 2018 normy smogowe były przekroczone przez 28 dni ( w dniach 1 września – 22 listopada). Uchwała daje dobre rezultaty, bo na ten moment zanieczyszczenie powietrza ponad normę w tym samym okresie odnotowano przez 12 dni. 

Krakowscy strażnicy miejscy w ciągu trzech miesięcy przeprowadzili prawie 2,5 tys. kontroli.  Odnotowano 138 wykroczeń, wystawiono 34 mandaty karne (na łączną kwotę 8800 zł), a także sporządzono 100 notatek pod wnioski do sądu o ukaranie mieszkańców, którzy nielegalnie palili drewnem lub węglem. Czy to dużo? Sporo. Ale miejmy nadzieję, że z czasem nielegalnych palenisk będzie coraz mniej. 

fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.