Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Od niedzieli zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie

Od niedzieli zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie

Od 1 września 2019 roku w Krakowie będzie obowiązywał zakaz palenia węglem i drewnem. Miasto w związku z wejściem w życie ustawy antysmogowej przygotowało plan działania na zbliżający się sezon grzewczy. W ramach systemu wsparcia prowadzony będzie nadzór nad problematycznymi gospodarstwami.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Kraków od blisko siedmiu lat intensywnie wymieniał kotły w mieszkaniach i domach na terenie miasta, mieszkańcom oferując wysokie dotacje. Teraz czas na ostatni krok we wdrożonej w ubiegłym roku ustawie antysmogowej – całkowitą rezygnację z węgla i drewna. Od 1 września dozwolone będzie wyłącznie ogrzewanie mieszkania gazem, prądem, lekkim olejem opałowym lub korzystanie z miejskiej sieci ciepłowniczej. Dla gorzej sytuowanych mieszkańców proponowany jest również program osłonowy z dofinansowaniem wyższych kosztów ogrzewania.

W Krakowie od 1995 roku zlikwidowano ponad 45 tys. pieców węglowych – w tym w latach 2012-2019 około 25 tys. Od 1 września do wymiany pozostanie około 4 tys. palenisk w 1000 budynków.

Ustawa antysmogowa w Krakowie – mandaty

W ramach ustawy antysmogowej na przełomie 2019 i 2020 roku w Krakowie przeprowadzone zostanie ponad 4,5 tys. kontroli. Weryfikacje mogą zakończyć się pouczeniem lub mandatem karnym w wysokości od 20 zł do 500 zł. Odmowa przyjęcia mandatu będzie skutkowała złożeniem do sądu wniosku o ukaranie – grzywna może wynieść 5 tys. złotych.

Każda kontrola zostanie indywidualnie rozpatrzona – w zależności od problemu, a przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wysokości mandatu analizie zostaną poddane m.in. aspekty socjalne, prawne, techniczne. Uprawnienia do przeprowadzenia kontroli posiadają strażnicy miejscy, urzędnicy z Wydziału ds. Jakości Powietrza oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Monitoring poziomu zanieczyszczenia będzie również prowadzony za pomocą drona, kamery termowizyjnej i monitora pyłu zawieszonego.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.