Od września obowiązkowe opłaty za każdą reklamówkę

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że od 1 września bieżącego roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Z uwagi na brak osiągnięcia planowanych efektów ekologicznych resort środowiska podjął decyzję o objęciu wszystkich reklamówek foliowych o grubości powyżej 15 mikrometrów opłatami, potwierdził minister Henryk Kowalczyk. Nowelizacja czeka na podpis prezydenta, po czym wejdzie w życie z początkiem września.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Według ministerstwa ustawa, która obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku, nie spełniła swojej roli. Szacowane wpływy do budżetu państwa z tytułu opłaty za foliówki w 2018 roku wyniosły tylko 64 mln zł, zamiast 1,15 mld zł.

Minister Kowalczyk przyznał, że: “przedsiębiorcy obchodzą przepisy nakazujące pobieranie od klientów opłat recyklingowych za torby foliowe o grubości mniejszej niż 50 mikrometrów”. Z przeprowadzonych kontroli wynika, że sprzedawcy oferują bez opłaty recyklingowej torby grubsze, przez co skarb państwa ma tracić miliony złotych. Z obowiązku opłaty wyłączone są najcieńsze torebki i folia do owijania produktów, np. pieczywa, warzyw. Foliówka wydawana w sklepach będzie kosztowała 20 groszy plus podatek VAT.