1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Od września obowiązkowe opłaty za każdą reklamówkę

Od września obowiązkowe opłaty za każdą reklamówkę

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że od 1 września bieżącego roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Z uwagi na brak osiągnięcia planowanych efektów ekologicznych resort środowiska podjął decyzję o objęciu wszystkich reklamówek foliowych o grubości powyżej 15 mikrometrów opłatami, potwierdził minister Henryk Kowalczyk. Nowelizacja czeka na podpis prezydenta, po czym wejdzie w życie z początkiem września.

Według ministerstwa ustawa, która obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku, nie spełniła swojej roli. Szacowane wpływy do budżetu państwa z tytułu opłaty za foliówki w 2018 roku wyniosły tylko 64 mln zł, zamiast 1,15 mld zł.

Minister Kowalczyk przyznał, że: “przedsiębiorcy obchodzą przepisy nakazujące pobieranie od klientów opłat recyklingowych za torby foliowe o grubości mniejszej niż 50 mikrometrów”. Z przeprowadzonych kontroli wynika, że sprzedawcy oferują bez opłaty recyklingowej torby grubsze, przez co skarb państwa ma tracić miliony złotych. Z obowiązku opłaty wyłączone są najcieńsze torebki i folia do owijania produktów, np. pieczywa, warzyw. Foliówka wydawana w sklepach będzie kosztowała 20 groszy plus podatek VAT.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.