Kraków ściga nielegalnych palaczy. 2500 kontroli

Kraków ściga nielegalnych palaczy. 2500 kontroli

Krakowscy strażnicy miejscy przeprowadzili 2,5 tys. kontroli palenisk. Bilans? 138 wykroczeń, 34 mandaty karne na łączną kwotę 8800 zł, a także 100 notatek pod wnioski do sądu o ukaranie palaczy. Cztery osoby otrzymały pouczenia. 

Uchwała antysmogowa, która zakazuje palenia węglem i drewnem, obowiązuje w Krakowie od 1 września. W ubiegłym roku normy smogowe były przekroczone przez 28 dni ( w dniach 1 września – 22 listopada). Uchwała daje dobre rezultaty, bo na ten moment zanieczyszczenie powietrza ponad normę w tym samym okresie odnotowano przez 12 dni.

Co grozi nielegalnym palaczom? Pouczenie, mandat karny w wysokości od 50 do 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu. A sąd może nałożyć karę nawet 5 tys. zł.

Krakowscy strażnicy miejscy w ciągu trzech miesięcy przeprowadzili prawie 2,5 tys. kontroli.  Odnotowano 138 wykroczeń, wystawiono 34 mandaty karne (na łączną kwotę 8800 zł), a także sporządzono 100 notatek pod wnioski do sądu o ukaranie mieszkańców, którzy nielegalnie palili drewnem lub węglem. Czy to dużo? Sporo. Ale miejmy nadzieję, że z czasem nielegalnych palenisk będzie coraz mniej.

Z kolei 10 małopolskich gmin pozazdrościło Krakowowi uchwały antysmogowej. Chełmek, Czernichów, Krzeszowice, Niepołomice, Nowy Targ, Oświęcim, Wieliczka, Zabierzów, Zakopane i Zielonki – to gminy, które chciałyby zakazu palenia węglem. Dziesięć alarmów smogowych wystąpiło do burmistrzów i rad miejskich ze specjalnym pismem.

Polski Alarm Smogowy zwraca też uwagę, że sześć z czternastu najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce leży w województwie małopolskim. W Nowym Targu stan powietrza jest fatalny – przeliczono, że odpowiada wypaleniu 22 papierosów dziennie.

Zakaz palenia węglem wejdzie też we Wrocławiu i 11 dolnośląskich uzdrowiskach z dniem 1 lipca 2028 r.  O to samo walczy Sopot, Racibórz, Sosnowiec, Rybnik i Podkowa Leśna.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.