Kraków ściga nielegalnych palaczy. 2500 kontroli

Krakowscy strażnicy miejscy przeprowadzili 2,5 tys. kontroli palenisk. Bilans? 138 wykroczeń, 34 mandaty karne na łączną kwotę 8800 zł, a także 100 notatek pod wnioski do sądu o ukaranie palaczy. Cztery osoby otrzymały pouczenia. 

Uchwała antysmogowa, która zakazuje palenia węglem i drewnem, obowiązuje w Krakowie od 1 września. W ubiegłym roku normy smogowe były przekroczone przez 28 dni ( w dniach 1 września – 22 listopada). Uchwała daje dobre rezultaty, bo na ten moment zanieczyszczenie powietrza ponad normę w tym samym okresie odnotowano przez 12 dni.

Co grozi nielegalnym palaczom? Pouczenie, mandat karny w wysokości od 50 do 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu. A sąd może nałożyć karę nawet 5 tys. zł.

Krakowscy strażnicy miejscy w ciągu trzech miesięcy przeprowadzili prawie 2,5 tys. kontroli.  Odnotowano 138 wykroczeń, wystawiono 34 mandaty karne (na łączną kwotę 8800 zł), a także sporządzono 100 notatek pod wnioski do sądu o ukaranie mieszkańców, którzy nielegalnie palili drewnem lub węglem. Czy to dużo? Sporo. Ale miejmy nadzieję, że z czasem nielegalnych palenisk będzie coraz mniej.

Z kolei 10 małopolskich gmin pozazdrościło Krakowowi uchwały antysmogowej. Chełmek, Czernichów, Krzeszowice, Niepołomice, Nowy Targ, Oświęcim, Wieliczka, Zabierzów, Zakopane i Zielonki – to gminy, które chciałyby zakazu palenia węglem. Dziesięć alarmów smogowych wystąpiło do burmistrzów i rad miejskich ze specjalnym pismem.

Polski Alarm Smogowy zwraca też uwagę, że sześć z czternastu najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce leży w województwie małopolskim. W Nowym Targu stan powietrza jest fatalny – przeliczono, że odpowiada wypaleniu 22 papierosów dziennie.

Zakaz palenia węglem wejdzie też we Wrocławiu i 11 dolnośląskich uzdrowiskach z dniem 1 lipca 2028 r.  O to samo walczy Sopot, Racibórz, Sosnowiec, Rybnik i Podkowa Leśna.