Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 13.01. – 19.01.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 13.01. – 19.01.

Wciąż napływają do nas informacje dotyczące pożarów w Australii. Niestety WWF, przedstawiając zestawienie wymarłych i krytycznie zagrożonych gatunków zwierząt 2019, wpisało na listę koalę. Tymczasem w Polsce 13 stycznia ruszył II nabór do programu Mój Prąd – przypominamy, że można zyskać do 5 tys. złotych dotacji na domową instalację fotowoltaiczną.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Zapraszamy do śledzenia naszego nowego podcastu: BE MORE ECO. Znajdziecie nas na Spotify.

Ponad 90 tysięcy zwierząt zostało uratowanych w klinice rodziny australijskiego, tragicznie zmarłego przyrodnika, Steve’a Irwina. Liczba pacjentów gwałtownie wzrosła podczas wyniszczających całą przyrodę kontynentu pożarów i suszy. Pacjentem o numerze “90 000” okazał się maleńki dziobak.

Katastrofy ekologiczne

WWF przedstawiło na 2019 rok zestawienie wymarłych i krytycznie zagrożonych gatunków zwierząt. Na liście pojawił się między innymi żółwiak szanghajski, nosorożec sumatrzański, pingwin cesarski, niedźwiedź polarny, jaguary oraz zdziesiątkowane przez australijskie pożary koala.

https://youtu.be/VJ-SfoUXgHs

Statystyczny Polak zużywa rocznie ok. 160 kg opakowań plastikowych rocznie. Średnia unijna to 180 kg. Opakowania z plastiku stanowią 40 procent wszystkich, z papieru to 37 proc., metali lekkich – 12 proc., a szkła ok. 10 proc. Opakowania będą miały znaczący wpływ na politykę odpadami – do 2025 roku 65% wszystkich śmieci ma być poddawane recyklingowi.

Walka o środowisko

W pożarach trawiących Australię zginęło ponad pół miliona zwierząt. Te, którym udało się przeżyć zmagają się teraz z brakiem pożywienia. Aby umożliwić im przetrwanie, pracownicy służb ochrony przyrody w Nowej Południowej Walii zrzucili na spalone tereny dwie tony batatów i marchwi. Warzywa przeznaczone są głównie dla skalniaków brązowoogonowych.

Podczas corocznego spotkania dyplomatycznego w Watykanie papież Franciszek w swoim przemówieniu wyraził niepokój związany z brakiem z brakiem działań na rzecz ochrony środowiska. Podkreślił, że przywódcy polityczni powinni podejmować działania w celu zapobiegnięcia katastrofie klimatycznej.

OZE: Fotowoltaika

13 stycznia ruszyła druga edycja rządowego projektu „Mój prąd”. Nabór wniosków na dopłaty do fotowoltaiki dla gospodarstw domowych potrwa do końca roku. W puli środków do zagospodarowania wciąż pozostaje ponad 90% budżetu, czyli blisko 900 mln zł.

Amerykańska administracja, która operuje terenami federalnymi w USA, zaakceptowała propozycję lokacji w stanie Nevada, gdzie ma powstać największa elektrownia fotowoltaiczna, która nie otrzyma wsparcia finansowego od państwa. Obecnie gabinet prezydenta Donalda Trumpa dąży droga ustawową zlikwidować wszelkie wsparcie oraz ulgi dla nowych inwestycji OZE i przenieść ich rozwój na gospodarkę wolnorynkową.

Informacje rynkowe

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Odnawialnych Źródeł Energii. Utworzenie nowej funkcji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział jeszcze podczas listopadowego expose, jednak do tej pory nie podano, kto miałby ją objąć. Według zapowiedzi kandydata na nowe stanowisko poznamy jeszcze w I kwartale tego roku.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się pierwszy projekt ustawy o wsparciu dla wiatrowych farm morskich. Będzie ono miało dwie fazy. Aby projekty uniknęły ujemnego salda, w pierwszej fazie do 31 grudnia 2022 roku wytwórcy będą zgłaszali wniosek, który będzie zatwierdzany przez prezesa URE. W drugiej fazie wsparcie będzie przyznawane drogą aukcyjną.

Elektromobilność i technologia

Od początku tego roku w Polsce zarejestrowane samochody elektryczne oraz zasilane ogniwami wodorowymi otrzymają zielone tablice rejestracyjne. Pojazdy hybrydowe typu plug-in są traktowane jako tradycyjne. Właściciele, którzy wcześniej zarejestrowali swoje elektryczne auta, nie mają obowiązku wymiany tablic.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pracują nad Hydroboxem, specjalną poduszką z hydrożelu – superabsorbentu wody, która posłuży przy skuteczniejszym nawadnianiu roślin. Taki dodatek zapewni roślinom skutecznie nawodnienie, nie naruszając ich przytwierdzenia do podłoża.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.