Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Trendy w diecie wege na 2020 rok

Trendy w diecie wege na 2020 rok

Jakie będą trendy w diecie wegetariańskiej w 2020 roku? Wśród najczęściej wymienianych roślinnych rarytasów znalazło się mięso z fasoli mung i masło z pestek arbuza. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Raport Whole Foods przedstawia kulinarne trendy na 2020 rok. Czeka nas naprawdę wiele urozmaiceń! Pojawi się sporo nowych substytutów mięsa, nastąpi też swoista rewolucja w produktach mącznych – będziemy mogli kupić mąkę z banana czy kalafiora, taka mąka będzie też składnikiem ciast czy chipsów. 

Wielu konsumentów wśród postanowień noworocznych wymienia ograniczenie spożycia mięsa, a więc fleksitarianizm. To bezmięsna dieta, w której zamiast mięsa stosujemy jego roślinne zamienniki o przypominającym mięso smaku. Fleksitarianinem będzie też osoba, która od czasu do czasu, na przykład na przyjęciu czy proszonym obiedzie, zje mięso. Chodzi o to, by ograniczyć spożycie mięsa, ale być „flexible”, czyli elastycznym. Stąd nazwa fleksitarianizm, którą w 1992 roku wymyśliła brytyjska dziennikarka Linda Anthony. Naprzeciw potrzebom wegetarian i fleksitarian wychodzą kolejne sieci, które do tej pory słynęły z mięsnego menu. Na przykład Burger King wprowadził właśnie Rebel Whoopera – kanapkę, w której wołowinę zastąpiono roślinnym burgerem o smaku wołowiny. Być może dla mięsożerców brzmi kiepsko, ale z pewnością warto spróbować – dla własnego zdrowia i planety. 

W sklepach pojawi się też masło z pestek arbuza czy egzotycznych orzechów. Wzbogaci się również oferta dipów, zup, a także past warzywnych. Restauratorzy obiecują, że dużo bardziej zróżnicowana roślinnie oferta trafi do menu dziecięcego. 

Z danych IQS wynika, że 43 procent Polaków deklaruje, że chce ograniczyć spożycie mięsa z powodów zdrowotnych i ekologicznych. By na deklaracjach się nie skończyło, producenci prześcigają się w coraz to nowych pomysłach na roślinne zamienniki mięsa – sojowe parówki, roślinne burgery czy pulpety stały się oczywistością w menu wielu restauracji. Wśród Polaków zwiększa się świadomość dotycząca szkodliwości spożycia mięsa, a także negatywnego wpływu przemysłu hodowlanego na środowisko.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.