Zielone blachy dla samochodów elektrycznych

Na początku tego roku w życie weszło rozporządzenie ministerialne o wprowadzeniu zielonych tablic rejestracyjnych. Te, na których widoczna będzie czerwona obwódka oznaczają auta całkowicie elektryczne, a te z żółtą – wodorowe. 

Wprowadzony nowy kolor jest konsekwencją wypełnienia ustawy o elektromobilności. Zgodnie z nią pojazdy z silnikiem elektrycznym lub na wodorowe ogniwa paliwowe będą z urzędu otrzymywały nowy typ tablic rejestracyjnych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nowe “blachy” nadal posiadają czarne litery i cyfry. Zmianą jest zastąpienie białego tła zielonym. Te tablice, na których widoczna jest czerwona obwódka, oznaczają auta całkowicie elektryczne. Te z żółtą – wodorowe.

Nowy typ tablic rejestracyjnych otrzymają pojazdy automatycznie, które zostaną zarejestrowane od początku 2020 roku. Nowe oznaczenie służy rozpoznaniu pojazdów na drogach ze względu na fakt, że przysługuje im kilka przywilejów, między innymi prawo do korzystania z bus-pasów. Wcześniej stosowano trudne do zauważenia naklejki.

Właściciele samochodów zeroemisyjnych, którzy dokonali rejestracji do końca 2019 roku i otrzymali już białe tablice, nie mają obowiązku wymiany na zielone, ale mogą to zrobić. Liczy się to jednak z dodatkowymi opłatami.

Zielonych tablic nie otrzymają samochody hybrydowe typu plug-in. 

Fot. Sebastian Kwiatkowski / Radio Gdańsk