Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

NV Solar Gemini – największa farma słoneczna o mocy 690 MW bez wsparcia państwa

farma fotowoltaiczna

NV Solar Gemini – największa farma słoneczna o mocy 690 MW bez wsparcia państwa

W stanie Nevada wkrótce pojawi się farma fotowoltaiczna o mocy 690 MW. Będzie ona dodatkowo wyposażona w akumulatory o mocy 380 MW, co pozwoli na 4 godziny zasilania sieci. Co więcej, farma powstanie bez wsparcia z pieniędzy publicznych. Wartość projektu sięga miliarda dolarów!

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Farma od dawna czekała na akceptację lokalizacji na terenie federalnym w sąsiedztwie miasta Las Vegas. Amerykańska agencja do spraw nieruchomości – BLM – za czasów prezydenta Baracka Obamy nie zgadzała się na budowę elektrowni na terenie pustynnym. Uzasadnieniem były potencjalne szkody środowiskowe. Administracja obecnego prezydenta Donalda Trumpa uwolni ten projekt, oceniając wspomnianą lokację jako nieużytki.  

Jak zwraca uwagę biznesalert.pl, w tym roku w Stanach Zjednoczonych ma zostać przyjęta nowa ustawa o OZE. Według zapowiedzi Trumpa zniesie wszelkie formy wsparcia i ułatwienia do inwestycji w odnawialne źródła energii. Zmiany mają dotyczyć szczebla federalnego. W konsekwencji inwestycja w farmę czy instalację OZE będzie zależna całkowicie od rynku i prywatnego kapitału. 

NV Solar Gemini jest projektem przemysłowym, który zajmie powierzchnię 7100 akrów. Wcześniej BLM wydało zgodę na budowę podobnych farm dwa lata temu  – jedną o mocy 80 MW w Wyoming oraz większą o mocy 550 MW w Kaliforni w nieodległym sąsiedztwie Joshua Tree National Park. 

Zdaniem Trumpa energia odnawialna jest zbyt droga i niestabilna, aby mogła otrzymywać ulgi i wsparcie finansowe od państwa. Fakt, że jednak do akceptacji lokacji farmy doszło, wynika wyłącznie z opłacalności inwestycji – farma powstaje bez subsydiowania czy ulg podatkowych. Umowa na dostarczanie z niej energii jest podpisana na 25 lat.

źródła: biznesalert.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.