Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Statystyczny Polak zużywa rocznie 160 kg opakowań

Statystyczny Polak zużywa rocznie 160 kg opakowań

Statystyczny Polak zużywa rocznie ok. 160 kg opakowań plastikowych rocznie. Choć to liczba niższa niż średnia UE, to eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego obserwują spory wzrost. Czy jest szansa na jego redukcję? Niebawem zmienią się unijne regulacje – do 2025 roku kraje będą musiały zagospodarować 55 proc. odpadów. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W Polsce najwięcej jest opakowań plastikowych – stanowią one 40 procent wszystkich. Nadchodzą jednak nowe regulacje dotyczące recyklingu, co z pewnością wymusi zmiany w branży. Polska produkuje 6 mln opakowań rocznie, a udział tego sektora szacuje się na 3-4 proc. – to dwukrotność unijnej średniej. 

Opakowania z papieru to 37 proc., metali lekkich – 12 proc., a szkła ok. 10 proc. Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że statystyczny Polak zużywa 160 kg opakowań rocznie. Choć to liczba niższa niż średnia UE, to wygląda na to, że będzie wzrastać. W tej chwili unijna średnia wynosi 180 kg na osobę rocznie. Tymczasem UE dąży do ograniczenia produkcji odpadów i jak największego odzysku materiałów. Pojawią się związane z tym nowe regulacje, a najbardziej uderzą one w producentów jednorazowych opakowań. 

“Ograniczenie dotyczące zużycia wyrobów jednorazowych dotknie około 10 proc. wolumenu produkcji brutto, głównie małych i średnich firm. Natomiast podwyżki opłat za recykling, a w niektórych przypadkach także opłat pokrywających koszty sprzątania przestrzeni publicznej, czyli tzw. rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), będzie jednym z największych wyzwań dla branży” – ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. 

Eksperci oceniają też, że będzie się liczył wybór konsumentów. “Z jednej strony, obserwuje się rosnące zainteresowanie ekologicznymi opakowaniami oraz ograniczeniem zużycia surowców. Z sondażu ARC Rynek i Opinia wynika, że 84 proc. Polaków deklaruje, że gdyby były dostępne produkty w opakowaniach zwrotnych, chętnie by z nich korzystali” – napisano. Wciąż jednak nasz styl życia sprzyja kupowaniu dań gotowych, a to sprawia, że zwiększa się popyt na opakowania. 

Zmienią się unijne regulacje – do 2025 roku kraje UE będą musiały zagospodarować 55 proc. odpadów, z czego opakowania będą musiały być w 65 procentach poddane recyklingowi. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.