Statystyczny Polak zużywa rocznie 160 kg opakowań

Statystyczny Polak zużywa rocznie ok. 160 kg opakowań plastikowych rocznie. Choć to liczba niższa niż średnia UE, to eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego obserwują spory wzrost. Czy jest szansa na jego redukcję? Niebawem zmienią się unijne regulacje – do 2025 roku kraje będą musiały zagospodarować 55 proc. odpadów. 

W Polsce najwięcej jest opakowań plastikowych – stanowią one 40 procent wszystkich. Nadchodzą jednak nowe regulacje dotyczące recyklingu, co z pewnością wymusi zmiany w branży. Polska produkuje 6 mln opakowań rocznie, a udział tego sektora szacuje się na 3-4 proc. – to dwukrotność unijnej średniej. 

Opakowania z papieru to 37 proc., metali lekkich – 12 proc., a szkła ok. 10 proc. Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że statystyczny Polak zużywa 160 kg opakowań rocznie. Choć to liczba niższa niż średnia UE, to wygląda na to, że będzie wzrastać. W tej chwili unijna średnia wynosi 180 kg na osobę rocznie. Tymczasem UE dąży do ograniczenia produkcji odpadów i jak największego odzysku materiałów. Pojawią się związane z tym nowe regulacje, a najbardziej uderzą one w producentów jednorazowych opakowań. 

“Ograniczenie dotyczące zużycia wyrobów jednorazowych dotknie około 10 proc. wolumenu produkcji brutto, głównie małych i średnich firm. Natomiast podwyżki opłat za recykling, a w niektórych przypadkach także opłat pokrywających koszty sprzątania przestrzeni publicznej, czyli tzw. rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), będzie jednym z największych wyzwań dla branży” – ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. 

Eksperci oceniają też, że będzie się liczył wybór konsumentów. “Z jednej strony, obserwuje się rosnące zainteresowanie ekologicznymi opakowaniami oraz ograniczeniem zużycia surowców. Z sondażu ARC Rynek i Opinia wynika, że 84 proc. Polaków deklaruje, że gdyby były dostępne produkty w opakowaniach zwrotnych, chętnie by z nich korzystali” – napisano. Wciąż jednak nasz styl życia sprzyja kupowaniu dań gotowych, a to sprawia, że zwiększa się popyt na opakowania. 

Zmienią się unijne regulacje – do 2025 roku kraje UE będą musiały zagospodarować 55 proc. odpadów, z czego opakowania będą musiały być w 65 procentach poddane recyklingowi.