WWF: Premier Morawiecki bez decyzji środowiskowej chce budować zaporę w Siarzewie, która nie ochroni przed powodzią

Podczas wizyty we Włocławku, 11 października, premier Mateusz Morawiecki zadeklarował publicznie, że w przyszłym roku ruszą przetargi na budowę drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie. Takie zapewnienie nie jest wiarygodne w obliczu braku decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdzie rozpatrywane jest odwołanie organizacji przyrodniczych od decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Premier argumentuje inwestycję koniecznością podniesienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w regionie. Na tej podstawie można sądzić, że doradcy premiera Mateusza Morawieckiego wprowadzili go w błąd.

WWF ostrzega – plastik zabija

„Popyt na plastik jest ogromny, a Polska jest szóstym krajem w UE, jeśli chodzi o wykorzystanie plastiku; wyprzedzają nas tylko: Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania. Przed nami długa droga – podczas gdy Polak, Portugalczyk lub Słowak zużywa średnio czterysta dziewięćdziesiąt torebek foliowych rocznie, Fin czy Duńczyk tylko cztery” – powiedziała Ewa Chodkiewicz, ekspert WWF ds. zrównoważonej gospodarki i konsumpcji.

Polacy zgasili światła na ratunek Karpatom – Rekordowa Godzina Dla Ziemi WWF 2018!

Zgaszone światła warszawskiego Pałacu Kultury, wieży Eiffle’a, londyńskiego Big Bena, Opery w Sydney i blisko 180 000 innych obiektów, komercyjnych i niekomercyjnych, w 188 krajach na 7 kontynentach. Już po raz 11. na świecie i 10. w Polsce wybiła Godzina dla Ziemi WWF. Połączyła ludzi niezależnie od narodowości, religii czy poglądów politycznych. Jak co roku w przedostatnią sobotę marca, na całym świecie o 20.30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążyły się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście poparcia dla idei ochrony naszej planety. W Polsce 24 marca światła zgasły w 78 miastach, aby zwrócić uwagę na konieczność ochrony Puszczy Karpackiej i jej pięciu wyjątkowych mieszkańców. Akcja Ratujmy Serce Karpat nadal trwa – aby dołączyć i poprzeć ideę utworzenia Turnickiego Parku Narodowego wystarczy podpisać petycję na stronie: SerceKarpat.pl.

WWF: Koniec epoki węgla

Jak informuje w swoim najnowszym raporcie WWF, koncerny wydobywające węgiel są na skraju przepaści finansowej w skali globalnej.  Z przedstawionych informacji wynika, że częściej anulowane są plany budowy nowych mocy…