Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak jeść, by dbać o planetę – pilotaż programu edukacyjnego Lidl i WWF

Jak jeść, by dbać o planetę – pilotaż programu edukacyjnego Lidl i WWF

Lidl Polska i WWF Polska ponownie łączą siły, aby promować dietę przyjazną planecie. W ramach współpracy został przygotowany program edukacyjny „Dieta przyjazna planecie”. Jego celem jest edukowanie najmłodszych na temat zdrowego odżywiania, dzięki któremu zadbamy o Ziemię. W pilotażu biorą udział wybrane szkoły z trzech województw.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Sposób odżywiania wpływa na planetę

Sposób odżywiania, jaki wybieramy, ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również na naszą planetę. Już na etapie planowania jadłospisu i przygotowania posiłku, oddziałujemy na środowisko naturalne. Nasze jedzeniowe wybory wpływają na system produkcji żywności. Według raportu WWF „Bending the curve: The restorative power of planet-based diet” globalny system żywieniowy jest odpowiedzialny m.in. za 27% emisji gazów cieplarnianych.  

Biorąc pod uwagę to, jak duży wpływ ma sposób odżywiania na planetę, bardzo ważne jest, aby edukować w tym zakresie najmłodszych. Lidl Polska i WWF Polska po kampanii edukacyjnej „Zmień dietę, by chronić planetę”, ponownie połączyły siły. Tym razem w ramach współpracy przygotowano program edukacyjny „Dieta przyjazna planecie”. 

Program edukacyjny „Dieta przyjazna planecie” łączy dwa obszary, które są dla nas niezwykle istotne. Sposób odżywiania ma nie tylko wpływ na nasze zdrowie, ale również na naszą planetę. To bardzo ważne, aby edukować na ten temat najmłodszych. Wierzymy, że dzięki programowi edukacyjnemu jeszcze więcej Polaków w swoim codziennym jadłospisie będzie uwzględniać składniki, które są dobre dla naszej planety komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

Pilotaż na start

Program skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych. Jego celem jest pokazanie powiązań między nami, różnorodnością biologiczną, klimatem i żywnością. Do udziału w programie zaproszone są także szkolne intendentki i intendenci, czyli osoby odpowiedzialne za komponowanie jadłospisów i posiłków. Dowiedzą się, jak założenia diety przyjaznej planecie można praktycznie stosować w żywieniu uczniów.

Pilotaż programu edukacyjnego rozpoczął się w kwietniu, a zakończy się w czerwcu tego roku. W edycji testowej biorą udział wybrane szkoły z trzech województw: mazowieckiego, łódzkiego oraz śląskiego. Aktualnie przeprowadzone zostały spotkania szkoleniowe dla intendentek oraz konsultacje. Trwają także zajęcia edukacyjne prowadzone z dziećmi przez trenerki WWF. Program ma formułę kaskadową – po odbyciu spotkań z trenerkami nauczycielki opiekujące się zgłoszonymi klasami samodzielnie w oparciu o przygotowane materiały prowadzić będą zajęcia w kolejnych klasach.

Po zakończonym w tym roku szkolnym pilotażu odbędzie się pierwsza edycja programu „Dieta Przyjazna planecie”. Organizatorzy zaproszą szkoły do udziału w nim jesienią 2022 roku.

Program edukacyjny może pomóc we wprowadzaniu przyjaznych planecie zmian w żywieniu szkolnym. 

image
Kampania edukacyjna „Zmień dietę, by chronić planetę”, Lidl Polska i WWF Polska, źródło: www.wwf.pl

Na stronie WWF dostępne są materiały edukacyjne: „Dieta przyjazna planecie” przygotowane specjalnie na potrzeby pilotażowej edycji programu edukacyjnego.

Znajdują się tam materiały szkoleniowe dla intendentek i intendentów szkolnych „Dieta przyjazna planecie. Co to jest i dlaczego warto wprowadzać ją w szkole?”.

źródło: informacja prasowa Lidl Polska, WWF.pl 

zdjęcie okładki: WWF.pl 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.