Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak obchodzić Dzień Ziemi, żeby faktycznie coś zmienić? Zainwestuj w planetę!

Jak obchodzić Dzień Ziemi, żeby faktycznie coś zmienić? Zainwestuj w planetę!

Najprostszym sposobem, aby zrobić coś dla środowiska i klimatu jest wspieranie tych, którzy zajmują się tym na co dzień. Sprawdź listę organizacji i fundacji, które możesz wspomóc w Dniu Ziemi, aby nadal mogły działać dla planety. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2023 

Od 2009 roku 22. kwietnia to dzień, w którym ludzie oddają swój dług planecie. Międzynarodowy Dzień Ziemi to inicjatywa ONZ, która powstała z palącej potrzeby edukacji społeczeństwa i promocji ochrony środowiska. Chociaż oficjalnie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi obchodzimy od 13 lat, akcje na rzecz planety organizowane są co roku od lat 70., angażując miliony ludzi z całego świata. 

Ziemia na krawędzi 

Tegoroczny Dzień Ziemi skupia się wokół hasła – “Ziemia na krawędzi”. Z tej okazji, zamiast poradników niemarnowania, segregowania i ograniczania, proponujemy przekazanie darowizny fundacjom, które od lat działają z myślą o ochronie środowiska. 

Dlaczego wspieranie takich inicjatyw ma znaczenie? 

Działania na rzecz planety i łagodzenia zmian klimatu przynoszą największe efekty, gdy są podejmowane nie tylko od święta. Właśnie tym zajmują się proekologiczne organizacje pozarządowe. Jednak ochrona środowiska i klimatu na pełen etat wiąże się z niemałymi kosztami finansowymi. Prawda jest taka, że większość fundacji działa przede wszystkim, dzięki wsparciu sympatyków ich działań. 

Przeczytaj o inicjatywach polskich organizacji ekologicznych na portalu Świat OZE: 

Jak wspierać fundacje działające na rzecz ochrony środowiska? 

Najprostszym sposobem jest przekazanie jednorazowej darowizny. Jeżeli są na to środki, można też zdecydować się na regularne wysyłanie datków, np. co miesiąc. Niektóre fundacje prowadzą również akcje symbolicznej adopcji, jak WWF, gdzie przekazując pieniądze możemy zagwarantować opiekę jednemu przedstawicielowi zagrożonego gatunku. Nieobciążającym finansowo sposobem na wsparcie fundacji jest przekazanie 1,5% podatku na realizację celów statutowych w ramach corocznego rozliczenia PIT. 

Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na wsparcie materialne, zawsze możesz podarować swój czas. Dzień Ziemi to świetna okazja, aby wziąć udział w lokalnych akcjach, podpisać petycję albo na stałe dołączyć do grona wolontariuszy. 

Komu przekazać darowiznę w Dniu Ziemi?

Oto kilka wybranych fundacji z długiej listy inicjatyw podejmowanych na rzecz ochrony środowiska i klimatu:

Organizacje ekologiczne w Ukrainie:

Ochrona środowiska:

Prawa zwierząt: 

Edukacja ekologiczna i klimatyczna: 

Zrównoważony rozwój: 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.