Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Poznaj Błękitny Patrol i Strażników Rzek WWF

Wolontariuszka

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Poznaj Błękitny Patrol i Strażników Rzek WWF

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W tym dniu szczególnie dziękujemy wolontariuszom na całym świecie za wspieranie inicjatyw środowiskowych, niesienie pomocy osobom słabszym i potrzebującym, czy walkę o dobrostan zwierząt. Jednak pamiętajmy, aby ich wysiłki i poświęcenie doceniać każdego dnia. Dzisiaj przedstawimy dwie organizacje WWF – Błękitny Patrol oraz Strażników Rzek. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Błękitny Patrol

Błękitny Patrol rozpoczął swoją pracę 1 stycznia 2010 roku. Od tej pory wolontariusze w błękitnych ubraniach, niezależnie od pogody, poświęcają wolny czas, aby monitorować Bałtyk. Patrol pomaga fokom, morświnom i ptakom morskim, a także innym potrzebującym wsparcia zwierzętom na polskich plażach. 

Tylko w tym roku wolontariusze Błękitnego Patrolu pomogli 62 fokom, które przeszły leczenie i rehabilitację w Fokarium w Helu, a następnie zostały wypuszczone z powrotem do Bałtyku. 

Wolontariusze dbają szczególnie o ptactwo morskie, w tym zagrożoną i będącą pod ścisłą ochroną sieweczkę obrożną. Ptaki te zakładają gniazda bezpośrednio na plaży, gdzie trudno je zauważyć. Wiele z nich niszczą turyści – zazwyczaj nieświadomie. Aby pomóc sieweczce obrożnej, Patrol rozstawia specjalne kosze, które chronią ich siedziby. Taki rodzaj pomocy okazał się bardzo skuteczny – kosze uniemożliwiają wejście do gniazda drapieżnikom, takim jak lisy, norki czy ptaki krukowate. 

Strażnicy Rzek

Jak czytamy na stronie WWF, w Polsce mamy 150 tysięcy km rzek, ale tylko 20-25% z nich pozostało w stanie nienaruszonym. Są one w coraz gorszym stanie z powodu zanieczyszczeń, regulacji, budowania tam i barier, czy prowadzenia nieodpowiednich praktyk utrzymaniowych. 

Działający od dwóch lat Strażnicy Rzek prowadzą działania edukacyjne, monitorują rzeki, gromadzą i udostępniają dane na temat stanu polskich wód, przeprowadzają interwencje czy akcje sprzątania śmieci. 

Działalność wolontariuszy pozwoliła na opisanie ponad 170 km rzek, a także interweniowanie w istotnych sprawach, np. zatrucia Baryczy, regulacji potoku Młyniska, nielegalnie zbudowanej tamy na rzece Rogoźnik Wielki i obwałowań na rzece Bug. Strażnikom udało się także powstrzymać szkodliwe prace utrzymaniowe na Żylicy. Natomiast akcja sprzątania rzek objęła m.in. rzekę Czarną, rzekę Długą czy Studnicę. 

Których wolontariuszy cenisz najbardziej? Którym chciałbyś podziękować? Koniecznie podziel się z nami w komentarzu!

A może sam jesteś wolontariuszem? 

W takim razie gratulujemy, i dziękujemy za twój wysiłek oraz poświęcenie 🙂

Źródło: wwf.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.