Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na ratunek polskim wodom – wolontariat Strażnicy Rzek

wwf

Na ratunek polskim wodom – wolontariat Strażnicy Rzek

WWF ruszyło z kolejną edycją programu na rzecz środowiska i ryb oraz minogów, żyjących w polskich wodach. Organizacja zaprasza do udziału w programie wszystkich, którzy chcieliby realizować swoje zainteresowania w pożytecznym wolontariacie na północnym i południowym krańcu Polski.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Celem projektu Strażnicy Rzek jest lokalizacja barier na rzekach, aby móc skutecznie ratować migrujące ryby i minogi. Zjawisko to wpisuje się w proces renaturyzacji rzek. Żeby otworzyć drogę dla stworzeń, należy celnie zidentyfikować bariery na rzekach tak, aby ich usunięcie nie wpłynęło negatywnie zarówno na ludzi, jak i na całą przyrodę w tym obszarze. Jak podaje WWF, usuwanie barier na rzekach to wciąż zjawisko mało popularne, a bardzo potrzebne polskim wodom.

Poszukiwani zaangażowani 

Aby dołączyć do programu Strażnicy Rzek, można zgłosić się pod poniższymi linkami, w zależności od obszaru kraju. 

Rekrutacja rzeki południowej Polski

Rekrutacja rzeki północnej Polski

Zadania Strażnika Rzek

Ci, którzy zgłoszą się i przejdą pomyślnie rekrutację, będą wspierać Strażników Rzek. 10 osób, przez 3 miesiące będzie zaangażowanych w badania terenowe, wykrywanie i opisywanie barier na rzekach. Łączną długość rzek, jaka ma zostać monitorowana, wynosi 50 km. Obserwacje te zostaną ujęte w Europejskim Atlasie Barier, a dzięki aplikacji Barrier Tracker, analizy będą mogły być prowadzone według ustalonego kodu. Dodatkowo, uczestnicy programu będą przygotowywać fotografie napotkanych przeszkód.

Kiedy i dla kogo?

WWF przewiduje szkolenie dla nowych Strażników Rzek. Ma odbyć się ono w weekend w dniach 20-21 lutego w woj. zachodniopomorskim – okolice Parsęty.

Warunkiem uczestnictwa jest ukończone 18 lat oraz posiadanie komórki z aplikacją Barrier Tracker. WWF docenia też  posiadaną wiedzę (teoretyczną i praktyczną) na temat rzek i bioróżnorodności. Umowa dla wolontariusza podpisywana jest na 3 miesiące, a po odbyciu szkolenia i 3-miesięcznej akcji, wydawane jest zaświadczenie. WWF oferuje wsparcie merytoryczne i zastrzega, że data może ulec zmianie w związku z niepewną sytuacją epidemiologiczną.

Weź udział w akcji i dowiedz się więcej pod tym odnośnikiem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.