Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Problemy z odpadami w 2020 roku – przegląd

Problemy z odpadami w 2020 roku – przegląd

Koszty utylizowania śmieci rosną, Unia Europejska przewiduje specjalne opłaty za brak recyklingu, a ludzie szukają sposobów na oszczędności. Nielegalne składowiska, transporty śmieci i pożary składowisk – w 2020 roku doszło do eskalacji tych zjawisk. Oto krótki przegląd najważniejszych artykułów 2020 roku, które dotyczyły tego narastającego problemu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pożary nielegalnych składowisk

Brak kontroli nad dzikimi wysypiskami wpływa nie tylko na komfort życia mieszkańców i zanieczyszczenie środowiska. Dochodzi również do coraz częstszych pożarów składowisk. Najgroźniejszym z nich był pożar nielegalnego składowiska w Sosnowcu. Niebezpieczna była nie tylko skala, na jaką ogień się rozprzestrzenił, ale przede wszystkim bliska odległość od domostw.

Nielegalne transporty odpadów

To prawdziwa plaga naszego kraju. Dziurawa legislacja sprawia, że groźne dla zdrowia śmieci przechowuje się w nieodpowiedni sposób. Wiele krajów przesyła też swoje odpady do Polski, aby wbrew prawu utylizować je w naszym państwie.  Mimo kar cały proceder i tak jest szalenie opłacalny. Szkodliwe odpady transportują do Polaków Czesi, Norwedzy,  a nawet neapolitańska kamorra. Setki tysięcy ton śmieci trafia do nas każdego roku, a koszt ich utylizacji w samych Gorlicach wyniósł 50 milionów złotych.  I rok w rok sytuacja wygląda coraz gorzej.

Awarie, nieprawidłowości i protesty

Do poważnego zanieczyszczenia wód doszło w wyniku awarii oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie. To nie pierwszy taki incydent. Firma zmobilizowana została do całkowitej jej modernizacji i generalnego remontu. 

Miejsca utylizacji odpadów muszą powstawać. Niestety często pojawia się problem związany z wyborem najlepszego sposobu ich utylizacji, jak również miejsca budowy. Do protestów w tej sprawie doszło w Warszawie i Wrocławiu.

Wzrastające opłaty i podatek od plastiku

Unia Europejska uchwaliła plastic tax, czyli specjalną opłatę dla państw członkowskich. Już od stycznia 2021 roku będzie dodatkowa kara za każdą tonę nie recyklingowanych śmieci. Ponadto rosną opłaty za wywóz śmieci. A niektóre firmy dopuszczają się w tym względzie wielkich nadużyć, tak jak stało się w okolicach Bydgoszczy.

W 2021 roku mamy nadzieję, że sytuacja się poprawi i nie będziemy ciągle słyszeć o kolejnych nielegalnych transportach i płonących składowiskach. Prognozy nie są jednak optymistyczne. Wzrost opłat za śmieci może doprowadzić do jeszcze większej liczby nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami zarówno na szerszą, jak i lokalną skalę.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.