Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koniec z zanieczyszczaniem Wisły przez „Czajkę”? Powstaje nowy rurociąg pod dnem rzeki

Koniec z zanieczyszczaniem Wisły przez „Czajkę”? Powstaje nowy rurociąg pod dnem rzeki

Ostatnie wycieki nieczystości spowodowane awariami warszawskiej oczyszczalni „Czajka”, skłoniły MPWiK to budowy nowego rurociągu. Czy w stolicy skończą się problemy ze śmierdzącą i toksyczną wodą?

BANER MOBILEB1
Reklama

Nowoczesna sieć rurociągów

Ostatnia awaria kolektora doprowadzającego nieczystości do Oczyszczalni Ścieków „Czajka” w Warszawie miała miejsce 29 sierpnia 2020 roku. Konieczne stało się wybudowanie tymczasowego systemu awaryjnego na moście pontonowym. Pisaliśmy o tym na naszym portalu:

Nowa inwestycja Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie daje nadzieję, że do takiej sytuacji już nie dojdzie. MPWiK w komunikacie prasowym przedstawiło bowiem plany na nową inwestycję. Będzie to alternatywny układ przesyłowy ścieków pod Wisłą. Inwestycja pozwoli na zastąpienie mostu pontonowego stabilną i bezpieczną siecią przekierowania nieczystości lewobrzeżnych dzielnic Warszawy do oczyszczalni. Prace wiertnicze rozpoczną się w połowie października. W tej chwili trwają prace przygotowawcze, zwożenie sprzętu i zbieranie ekipy budowlanej.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Bezpieczny transfer nieczystości

Technologia, jaką będzie wykonany przewiert, nazywa się Direct Pipe i jest w tej chwili najskuteczniejszą i najefektywniejszą metodą budowy rurociągów. Dzięki niej w tym samym momencie można drążyć tunel i układać rury.

Pierwszy rurociąg, wykonany metodą przewiertu pod dnem Wisły, który planujemy uruchomić na przełomie listopada i grudnia, przejmie ścieki z tymczasowego systemu na moście pontonowym. Dzięki tej instalacji możliwe będzie osiągnięcie przepływu wymaganego dla przesyłu ścieków w przypadku pogody bezdeszczowej, tj. 3,5 m3/s. To jeden z elementów większego projektu MPWiK, który zapewni Warszawie bezpieczny i niezakłócony transfer ścieków do Zakładu „Czajka” – mówi Renata Tomusiak, Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

To dopiero początek

Pierwszy odwiert to jednak nie koniec ambitnego planu MPWiK. Planowane jest wykonanie również drugiego przekopu, a całość instalacji ma być oddana do użytku w czerwcu przyszłego roku. Układ przesyłowy ma być połączony z resztą infrastruktury ściekowej Warszawy.

Docelowo wszystkie te instalacje pozwolą uzyskać grawitacyjny przepływ ścieków na poziomie 4,5-5,0 m3/s i to bez używania pomp. Całość ma zostać ukończona w sierpniu 2022 roku. 

Źródło: mwpik.com.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.