Futurystyczne hotele dla owadów stanęły na Polu Mokotowskim w Warszawie

Gdy mówi się o stylowych domkach dla zwierząt, często jest to przerost formy nad treścią. Nowoczesny design często nie ma nic wspólnego z praktycznością (chociażby w przypadku wielu budek lęgowych). Na szczęście zdarzają się również udane projekty. Do takich można zaliczyć hotele dla pożytecznych owadów, które postawiono na Polu Mokotowskim w Warszawie. 

Warszawa uzna stan kryzysu klimatycznego? Jest deklaracja

94 światowe metropolie są zrzeszone w sprawie działań, które mają zahamować kryzys klimatyczny. Wśród nich jest m.in. Paryż, Berlin i Kopenhaga. Teraz do listy dołącza Warszawa. Prezydent Rafał Trzaskowski zadeklarował swoje poparcie w kluczowych planach dotyczących ograniczenia z emisji z transportu, w budownictwie, a także tych związanych z kontrolą odpadów. Wśród ważnych punktów sojuszu jest też sprawiedliwa transformacja i walka z biedą.

Uniwersytet Warszawski dla klimatu

1 października rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Michał Pałys wydał zarządzenie dotyczące powołania zespołu doradczego ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego pod nazwą „Uniwersytet Warszawski dla klimatu”. Ponadto podczas inauguracji nowego roku akademickiego rektor UW w swoim przemówieniu nawiązał do ruchów społecznych na rzecz klimatu: – My chcemy, aby to nauka została usłyszana – powiedział.

W Wiśle, oprócz ścieków, pływają także martwe kozy

W okolicach Mostu Gdańskiego w Warszawie znaleziono martwe kozy. Okazało się, że pochodzą ze stada, które – zgodnie z założeniem stołecznego Zarządu Zieleni – miało zjadać rośliny, ułatwiając tym samym budowanie gniazd nadrzecznym ptakom. Padło aż 30 sztuk inwentarzu! Ekolodzy twierdzą, że właścicielem stada jest obcokrajowiec, który od miasta pobierał na ten cel pieniądze. Opiekę nad nim miał – oczywiście nielegalnie – powierzyć bezdomnemu.