Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wenezuelski węgiel zatruwa powietrze Europy. Gwałtowny wzrost eksportu

Węgiel

Wenezuelski węgiel zatruwa powietrze Europy. Gwałtowny wzrost eksportu

Jak poinformował Reuters, Wenezuela zwiększa produkcję i eksport węgla do krajów europejskich. Wenezuelskie przedsiębiorstwa szukają nowych rynków zbytu tuż po tym, jak Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje dotyczące transakcji paliwowych z ich krajem. Administracja Donalda Trumpa argumentuje, że w ten sposób walczy z reżimem prezydenta Nicolasa Maduro.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Węgiel dla Europy

W styczniu 2019 roku Waszyngton nałożył sankcje na wenezuelską państwową firmę naftową, Petroleos de Venezuela (PDVSA). W wyniku tego działania eksport węgla potroił się do 310 tys. ton w 2019 roku, generując prawie 40 mln USD zysku. Jak wynika z danych ONZ Comtrade, pod koniec tego roku eksport może osiągnąć rekordową wartość 365 tys. ton. 

Elliott Abrams, przedstawiciel USA w Wenezueli, określił nakładanie sankcji na Wenezuelę „obcinaniem łbów hydrze”, jednak nie zdecydował się rozwinąć swojego komentarza.

Gdzie trafia wenezuelski węgiel?

Wielka Brytania, która nie uznaje rządu Maduro i nałożyła sankcje finansowe na dziesiątki wenezuelskich polityków i oficerów wojskowych, jest jednym z głównych kierunków eksportu węgla. Z importu węgla wenezuelskiego uzyskała ona ponad 30 mln dolarów w okresie od stycznia 2019 do lipca 2020 roku, według Urzędu Statystyk Naukowych. 

Peter Harrell, ekspert ds. Sankcji w Departamencie Stanu w rządzie byłego prezydenta Baracka Obamy stwierdził, że administracja USA może nałożyć sankcje na wenezuelskie firmy prywatne handlujące węglem, jednak nie ma uprawnień do ukarania europejskich nabywców węgla. 

Wenezuela stawia na paliwa kopalne

Roczna produkcja węgla w Wenezueli wzrosła ze 100 tys. ton w 1988 roku do 8 mln ton w 2000 roku. Według US Geological Survey czyni ją to trzecim co do wielkości producentem węgla w Ameryce Południowej – tuż po Kolumbii i Brazylii.

Wzrost eksportu nastąpił po tym, jak państwowa firma węglowa Carbozulia utworzyła w 2018 roku spółkę joint venture z turecką firmą Glenmore Proje Insaat – strategiczny sojusz w celu zwiększenia wydobycia.

Jak import węgla przez kraje europejskie wpłynie na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku? 

Źródło: reuters.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.