Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Badanie dna Bałtyku pod budowę farm wiatrowych

wiatr

Badanie dna Bałtyku pod budowę farm wiatrowych

Polska posiada doskonałe predyspozycje geograficzne do rozwoju energetyki wiatrowej. PGE Baltica otrzymała niedawno pięć ofert od spółek, które chciałyby przeprowadzić badania dna Bałtyku, aby wybudować nowe farmy wiatrowe.

BANER MOBILEB1
Reklama

Dzięki rozwojowi branży OZE i świetnym warunkom panującym nad Morzem Bałtyckim można poszerzyć pole działań w sektorze energetyki wiatrowej. W perspektywie jest zbudowanie dwóch dodatkowych morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 2,5 GW, oraz dodatkowej o mocy 1 GW. Przyszłe badania mają przysłużyć się budowie farm wiatrowych do 2050 roku.

Badanie możliwości dna morskiego Bałtyku to zadanie niełatwe. W praktyce tylko wąska grupa ekspertów i techników może wykonać te skomplikowane badania. Jak twierdzi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, firmie zależy na przeprowadzeniu możliwie szybkich i skutecznych badań, aby móc wdrożyć szczegółowe plany budowy farm o nazwie PGE Baltica-2 oraz Baltica-3. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– W sierpniu spotkaliśmy się z przedstawicielami dużej części firm inżynieryjnych realizujących ten specyficzny rodzaj badań. Podmioty, które zgłosiły się do udziału w przetargu to najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie. 

Wśród zainteresowanych dostawców są dwie spółki z udziałem polskich przedsiębiorstw. Do tej pory badania dna morza w części Bałtyku należącego do Polski, przeprowadziły Equinor z Polenergią oraz Orlen, które przygotowały dotychczas projekty podobnych farm wiatrowych.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Przyszłość farm wiatrowych

Energetyka wiatrowa obok fotowoltaiki to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów źródeł energii odnawialnej na świecie. Dynamiczny rozwój w polskiej branży wiatrowej jest widoczny już od kilku lat. Transformacja energetyczna niesie za sobą zarówno korzyści finansowe, jak i klimatyczne. W dalszej perspektywie możemy być świadkiem globalnej przemiany w obszarze OZE.

dunes 1936086 1280

Jak czytamy w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, w Polsce zwiększy się poziom energii elektrycznej wyprodukowanej dzięki elektrowniom wiatrowym. Pod koniec tego roku energia wiatrowa będzie stanowić 17% całej wyprodukowanej energii elektrycznej. Wraz z założeniami transformacji energetycznej potencjał ten wzrośnie do prawie 30% do roku 2050.

Źródło:

green-news.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.