Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Znamy oficjalną przyczynę katastrofy ekologicznej na Kamczatce!

Znamy oficjalną przyczynę katastrofy ekologicznej na Kamczatce!

Masowa śmierć zwierząt u wybrzeży Kamczatki spowodowała toksyna uwolniona w dużych ilościach przez mikroalgi z gatunku Gymnodium – poinformował wczoraj na konferencji prasowej wiceprezes Rosyjskiej Akademii Nauk Andriej Andrianow. Czy jest to możliwe?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Człowiek nie zawinił

RIA Nowosti poinformowało, że na wczorajszej konferencji prasowej podano oficjalną przyczynę katastrofy klimatycznej u wybrzeży Kamczatki. 

Wysokie stężenia odnotowano tylko u przedstawicieli rodzaju Gymnodinium – są one odpowiedzialne za produkcję dość dużej ilości różnych toksyn” – powiedział Andrianov, specjalizujący się w morfologii i taksonomii morskiej różnorodności biologicznej.

Do katastrofy doszło we wrześniu, kiedy to surferzy po kontakcie z wodą zaczęli skarżyć się na silną reakcję alergiczną, problemy ze wzrokiem, a fale przybrały żółty odcień. Zaraz po tym wydarzeniu, ocean zaczął wyrzucać na brzeg martwe zwierzęta: jeżowce, foki, ośmiornice i ryby.

pobrane 1

O tym, jakie hipotezy przyczyny tego zjawiska rozważano, możecie przeczytać na naszym portalu:

Przeprowadzona przez rosyjskich naukowców ekspertyza wykazała, że w wodzie jest obecne duże stężenie toksyn, które wydzielają mikrolagi Gymnodium. To one miały zatruć wodę i spowodować masowe wymieranie bezkręgowców.

Jakie fakty potwierdzają tę hipotezę?

Alga Gymnodium posiada cechy zarówno roślinne, jak i zwierzęce. Dzięki temu ma zdolność do bioluminescencji lub okresowego kwitnienia. Powoduje to zabarwianie wody na kolor żółty lub czerwony i tłumaczyłoby żółtawy odcień oceanu.

Ponadto algi te wytwarzają neurotoksynę zwaną saksytoksyną. Jest ona niebezpieczna dla zwierząt morskich i ludzi, może być również śmiertelna, bo paraliżuje komórki. Substancja występuje nie tylko w formie płynnej, ale również w postaci aerozoli. 

Nadmierne zakwity glonów powodują również niedobór tlenu blisko dna oceanu, co wpływa na śmierć żyjących tam stworzeń.

Występowanie tych mikroalg u wybrzeży Kamczatki tłumaczy się tym, że są one powszechne u wybrzeży Japonii, która wcale nie leży daleko.

Istnieją pewne wątpliwości

Przedstawione przez Adrianowa przyczyny nie tłumaczą jednak przekroczenia poziomu fenolu i substancji ropopochodnych w wodzie. Mogły one również być powodem skażenia. Niektórzy w dalszym ciągu wierzą, że katastrofę wywołał przeciek odpadów chemicznych ze starych poligonów rosyjskich w oceanie, które znajdują się blisko rzeki wpadającej do oceanu.

Własne badania prowadzi również rosyjski oddział Greenpeace. Według nich przeanalizowane próbki w dalszym ciągu nie pozwalają stwierdzić przyczyny katastrofy.

Źrodło: hi-tech.mail.ru

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.