Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Kamczatki. Setki martwych zwierząt wyrzuconych na brzeg

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Kamczatki. Setki martwych zwierząt wyrzuconych na brzeg

Wody Oceanu Spokojnego u wybrzeży Kamczatki zostały skażone. Fale wyrzuciły na brzeg setki martwych morskich zwierząt. Ostateczna przyczyna nie jest jeszcze znana. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Apokaliptyczny widok na plaży

Surfujący niedaleko miasta Pietropawłowsk mężczyźni zwrócili uwagę władzom, że po kąpieli w wodzie przy plaży Chałaktyrskiej dostali silnej reakcji alergicznej. Niedługo później ocean zaczął wyrzucać na brzeg martwe ryby, ośmiornice i innych przedstawicieli wodnej fauny charakterystycznej dla tego regionu. Według naocznych świadków zwłoki wyglądały jak „ugotowane w wodzie”. Woda na plaży zmieniła kolor i stała się niebezpieczna dla zdrowia ludzi. 

Sykt5OJzxn9WO TM3M6RSDAGBVCtpT4rc1 gjYgNMTmga3S0vzE8s5L3uHb q5S8QaZQiP7XhTYtLUeAYbnLHWj0OaUkWx3WR1pqIbtfHaRd33PFFYuxw1D4llmyUz1snRT 4

Co się stało?

Rosyjski oddział Greenpeace wezwał władze do jak najszybszego rozwiązania problemu i podania przyczyn. Rządowa gazeta „Rossijskaja Gazieta” poinformowała w sobotę, że aby ustalić przyczynę skażenia należy zbadać biomateriał martwych zwierząt. Zostały one wysłane do moskiewskiego laboratorium.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
120798054 391176695213742 7088377785886095110 n

Eksperci odnotowali , że norma stężenia produktów ropopochodnych jest przekroczona czterokrotnie, a dla fenolu i innych substancji – dwa i pół razy. 

Dzisiaj gubernator Terytorium Kamczatki powiedział, że specjaliści mają trzy wersje zanieczyszczenia Oceanu Spokojnego u wybrzeży półwyspu, a skażenie spowodowane przez człowieka jest tylko jedną z nich.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Gubernator Władimir Sołodow twierdzi, że istnieją również wersje „zjawiska naturalnego” – „glonów, które zostały przyniesione do wybrzeża podczas burzy” oraz wersja związana z aktywnością sejsmiczną na półwyspie. Dodał, że na potwierdzenie jednej z wersji jest „za wcześnie”. 

120810535 676282183325104 934989033951241700 n

Zdecydowanie zaprzeczono, że skażenie ma związek z wojskowymi działaniami Zaznaczono, że w tym obszarze nie było przewozów produktów naftowych statkami Marynarki Wojennej Rosji.

kamczatka 2

Najpierw Arktyka, teraz Ocean Spokojny?

Chcielibyśmy wierzyć, że za katastrofę odpowiedzialne są wulkany lub specjalny rodzaj alg.  Jednak wskaźniki i przekroczenie norm są bardziej charakterystyczne dla przemysłowego skażenia. 

Niestety rosyjskie koncerny często dopuszczają się skażenia wód. Jeszcze w czerwcu ujawniono, że rosyjski koncern Nornikiel zanieczyszcza Arktykę. Ze zbiorników ich elektrowni wyciekło wtedy 21 tys. ton oleju napędowego, powodując bezprecedensową katastrofę ekologiczną.

kamczatka

Greenpeace w Rosji ostrzega, że państwo przymyka oko na zanieczyszczenia przemysłu naftowego. Firmy dzięki temu oszczędzają wielkie pieniądze, ale za to płacą lojalnie podatki. Jeśli system ten nie zostanie naprawiony, katastrofy będą zdarzać się częściej.

Na ostateczne ustalenie przyczyn skażenia u wybrzeży Kamczatki jeszcze czekamy.

Źródło: interfax.ru

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.