Estonia – na drogi Tallina wyjechało sto autobusów CNG

Aż sto niskoemisyjnych autobusów Solaris pojawiło się na ulicach Tallina. Spółka wygrała przetarg i dzięki temu będzie mogła wkrótce dostarczyć do Estonii kolejne 100 sztuk autobusów napędzanych gazem ziemnym.

Pionier w budowie autobusów

Polski producent autobusów, a od 2018 roku spółka przejęta przez hiszpańską grupę Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles CAF Solaris jest pionierem w wytwarzaniu autobusów napędzanych hybrydą. W 2006 roku na rynek wszedł europejski, seryjnie produkowany Solaris Urbino 18 hybrid. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Natomiast Solaris Urbino 12 electric to autobus wyróżniony w 2017 roku mianem europejskiego Autobusu Roku. Firma jest też liderem w sprzedaży i produkcji autobusów elektrycznych na Starym Kontynencie. 

Jak dotąd 18 państw zakupiło blisko 900 elektrobusów polskiego producenta, a Solaris przoduje obecnie w dziedzinie produkcji oraz sprzedaży elektrycznych autobusów. Blisko 900 sztuk pojazdów trafiło do państw Unii Europejskiej, w tym Estonii.

Gaz ziemny – czy jest ekologiczny?

Jak twierdzą przedstawiciele Solaris, najnowsze autobusy posiadają unikatową cechę – ich napędy są niskoemisyjne. Sprężony gaz ziemny jest wykorzystywany jako paliwo także w estońskich trolejbusach, których Solaris dostarczył do Tallina w ilości 50 sztuk w 2002 roku.

Raport dot. czystości powietrza w Estonii na dzień 15.10.2020

Dzięki realizacji aktualnego zamówienia na łącznie 200 pojazdów Estonia zostanie czternastym europejskim państwem, do którego Solaris dostarczy swoje autobusy napędzane sprężonym gazem ziemnym.

Ze względu na dużą ilość lasów, Estonia jest jednym z najczystszych państw Unii Europejskiej, a jej mieszkańcy cieszą się zdrowiem.

Czy Estonia weźmie udział w przemianie energetycznej z pomocą paliw CNG? Przyszłość pokaże.

Źródło:

300gospodarka.pl

Trolejbus Solaris