Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niemiecka firma Allianz inwestuje w polskie farmy wiatrowe

Niemiecka firma Allianz inwestuje w polskie farmy wiatrowe

Niemiecki gigant ubezpieczeniowy postanowił przejąć projekty dwóch firm wiatrowych w Polsce. Jest to jedna z największych inwestycji na polskim rynku OZE. W jej ramach powstaną dwie olbrzymie farmy wiatrowe, których budowę już rozpoczęto.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jest to pierwsza inwestycja Allianz Capital Partners, jaką podjął w naszym kraju. Jednocześnie jej rozmach i planowane efekty są imponujące. Założeniem jest wybudowanie dwóch wiatraków w Dargikowie i Karlinie, których łączna moc wyniesie blisko 190 MW (Dargikowo wyprodukuje 133 MW, a Karlino 53 MW).     

Liczby te robią duże wrażenie i będą stanowić realną wartość procentową dla całej produkcji energii elektrycznej w Polsce. Wprawdzie do rekordu im daleko (należy on do turbiny w Rotterdamie, która wytworzyła w ciągu doby 262 MWh energii elektrycznej), ale pozwoli ona zbliżyć się do planowanych założeń transformacji energetycznej.

Energia elektryczna, którą wytworzą obie farmy, będzie zdolna zasilić ok. 260 tysięcy średniej wielkości gospodarstw rolnych (przeciętne domostwo w Polsce potrzebuje ok. 2,5 MWh rocznie). Ich funkcjonowanie ograniczy emisję CO2 aż o 11 milionów ton do 2050 roku.

Niemiecka spółka znana jest z inwestycji na rynku energii odnawialnej. Są właścicielami ponad 100 farm słonecznych i wiatrowych w całej Europie (Austria, Niemcy, Finlandia, Szwecja, Francja, Portugalia, USA, Włochy). Obiekty, których budowę sfinansowali, pozwalają na produkcję energii dla ponad miliona gospodarstw domowych.

Źrodło: green-news.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.