Kolejne Dolnośląskie napędzane zieloną energią

Polskie koleje coraz szerzej otwierają się na technologie przyszłości. Tym razem Koleje Dolnośląskie kontynuując swoją zieloną transformację, podpisały dwie umowy na zakup sześciu pociągów hybrydowych. Wartość kontraktu to ponad 170 milionów złotych.

Szybciej i bardziej ekologicznie

Nowosądecka firma NEWAG, główny producent pojazdów spalinowo- elektrycznych w Polsce zawarła kontrakt z Kolejami Dolnośląskimi na dostarczenie sześciu nowych taborów. Pierwsze z nich pojawią się na torach najpóźniej za półtora roku. Kolejne trafią do użytku za dwa miesiące.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nazwa modelu zamówionych składów to Impuls II. Cechują się szybkością i wydajnością, a ich użytkowanie jest przyjazne dla środowiska. Spełniają wszystkie normy emisji CO2 i mogą być użyte na tych odcinkach tras, które nie są zelektryfikowane w całości i na których pojawiają się utrudnienia w ruchu.

Zakup sześciu hybrydowych Impulsów II to w tej chwili największy kontrakt na tego typu pojazdy w Polsce. Zdecydowanie i mocno stawiamy na transport szynowy. Stopniowe przejmowanie linii kolejowych oraz powiększanie floty o nowoczesne i ekologiczne pociągi to ważne elementy naszej strategii rozwoju kolejowego transportu pasażerskiego – zapewnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Nowoczesny design i wygoda

Impulsy II to pociągi, które nie tylko zachwycają nowoczesnym designem, ale są również wygodne dla pasażerów. Każdy z nich pomieści 315 osób, wagony wyposażone będą w klimatyzację i wi-fi. Prędkość pojazdu to 160 km/h w trakcji elektrycznej, a w spalinowej- 120 km/h.

Sprawniejsze poruszanie się po regionie

Modernizacja Kolei Dolnośląskich jest finansowana ze środków unijnych oraz RPO Województwa Dolnośląskiego. Dzięki tej inwestycji i remontowi trakcji po raz pierwszy od 20 lat zostanie uruchomiona linia kolejowa między Wrocławiem a Sobótką i Świdnicą. W planach jest też sprawniejsze obsługiwanie lokalnych połączeń.

Naszym celem jest maksymalne ułatwienie Dolnoślązakom dotarcia do miejsc pracy i nauki, ośrodków kulturalnych i rekreacyjnych, żeby komfort ich życia stale rósł – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Już niedługo nie tylko Wrocław będzie kojarzony z jednym z najbardziej zielonych miast Polski, ale również trasy, które do niego prowadzą. 

A w przyszłości… elektryczne Elfy

Impulsy II to nie jedyna inwestycja, jaką poczynił w ekologiczny transport wyżej wspomniany przewoźnik. Pod koniec września zamówił on pięć elektrycznych pociągów Elf 2. 

Ta decyzja pokazuje, że Koleje Dolnośląskie nie schodzą z raz obranej ścieżki i dbają, aby ich flota zawsze składała się z najnowocześniejszych technologicznie pociągów dostępnych na rynku. (…) Zamontowane jednocześnie oba silniki, elektryczny i spalinowy, pozwolą na obsługę każdego rodzaju tras.- mówi Zbigniew Konieczek, prezes firmy NEWAG.

Źródło i fot.: kolejedolnoslaskie.pl