Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstaje projekt morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen na Morzu Bałtyckim

farma wiatrowa

Powstaje projekt morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen na Morzu Bałtyckim

Rozpoczyna się projektowanie morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen na Morzu Bałtyckim. Projekt techniczny i budowlany został zlecony brytyjskiej firmie Offshore Design Engineering. Jak przekonuje PKN Orlen, budowa ma ruszyć w 2024 roku. 

B1
Reklama

Prace przygotowawcze

Jak zapewnia Orlen, przed rozpoczęciem projektowania firma przeprowadziła trwające kilka miesięcy badania wietrzności i struktury geologicznej dna morskiego. Spółka zaznaczyła, że realizowane obserwacje, pomiary oraz procesy administracyjne i biznesowe odbywają się zgodnie z harmonogramem. Dzięki temu koncern posiada już warunki przyłączenia do sieci.

Ambitny cel Orlenu

PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny z Europy Środkowej zadeklarował, że do 2050 roku osiągnie neutralność klimatyczną.

Reklama

– Ważnym elementem realizacji tego celu będzie rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania – czytamy w oświadczeniu spółki. – Budowa morskiej farmy wiatrowej, której rozpoczęcie planowane jest w 2024 roku, wpisuje się w strategię neutralności emisyjnej, w ramach której do 2030 roku koncern zainwestuje łącznie 25 mld zł w projekty umożliwiające redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe.

Współpraca i transfer know-how

Zaprojektowania farmy wiatrowej podjęła się brytyjska firma Offshore Design Engineering. Zajmuje się ona realizacją tego typu obiektów “dla największych koncernów i inwestorów na świecie”. Podczas swojej działalności, przedsiębiorstwo opracowało projekty m.in. 8 GW mocy na wodach Wielkiej Brytanii, 3,2 GW na terenie mórz Europy Północnej oraz 2,6 GW w innych częściach świata. 

– Zgodnie z założeniami postępowania przetargowego firma uwzględniła w ofercie współpracę z polskimi kooperantami. Realizowany w ten sposób transfer know-how to istotny element budowy potencjału polskiej branży offshore – dodaje PKN Orlen. 

Baltic Power

PKN Orlen rozwija polską energetykę wiatrową poprzez spółkę Baltic Power, która posiada pozwolenie na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Jej obszar zajmuje powierzchnię ok. 131 km kw. Znajduje się ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.