Powstaje projekt morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen na Morzu Bałtyckim

Rozpoczyna się projektowanie morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen na Morzu Bałtyckim. Projekt techniczny i budowlany został zlecony brytyjskiej firmie Offshore Design Engineering. Jak przekonuje PKN Orlen, budowa ma ruszyć w 2024 roku. 

Prace przygotowawcze

Jak zapewnia Orlen, przed rozpoczęciem projektowania firma przeprowadziła trwające kilka miesięcy badania wietrzności i struktury geologicznej dna morskiego. Spółka zaznaczyła, że realizowane obserwacje, pomiary oraz procesy administracyjne i biznesowe odbywają się zgodnie z harmonogramem. Dzięki temu koncern posiada już warunki przyłączenia do sieci.

Ambitny cel Orlenu

PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny z Europy Środkowej zadeklarował, że do 2050 roku osiągnie neutralność klimatyczną.

– Ważnym elementem realizacji tego celu będzie rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania – czytamy w oświadczeniu spółki. – Budowa morskiej farmy wiatrowej, której rozpoczęcie planowane jest w 2024 roku, wpisuje się w strategię neutralności emisyjnej, w ramach której do 2030 roku koncern zainwestuje łącznie 25 mld zł w projekty umożliwiające redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe.

Współpraca i transfer know-how

Zaprojektowania farmy wiatrowej podjęła się brytyjska firma Offshore Design Engineering. Zajmuje się ona realizacją tego typu obiektów “dla największych koncernów i inwestorów na świecie”. Podczas swojej działalności, przedsiębiorstwo opracowało projekty m.in. 8 GW mocy na wodach Wielkiej Brytanii, 3,2 GW na terenie mórz Europy Północnej oraz 2,6 GW w innych częściach świata. 

– Zgodnie z założeniami postępowania przetargowego firma uwzględniła w ofercie współpracę z polskimi kooperantami. Realizowany w ten sposób transfer know-how to istotny element budowy potencjału polskiej branży offshore – dodaje PKN Orlen. 

Baltic Power

PKN Orlen rozwija polską energetykę wiatrową poprzez spółkę Baltic Power, która posiada pozwolenie na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Jej obszar zajmuje powierzchnię ok. 131 km kw. Znajduje się ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa