Gazy cieplarniane? Za emisję 1/3 odpowiada 20 spółek

Organizacja Climate Accountability Institute opublikowała przygnębiające dane. Za emisję 1/3 gazów cieplarnianych odpowiada 20 światowych spółek. Na trzecim miejscu rosyjski Gazprom.

Z raportu wynika, że 20 spółek, które zajmują się branżą wydobywczą, to od 1965 roku najwięksi truciciele. Odpowiadają za emisję 480 miliardów ton dwutlenku węgla i metanu – w raporcie to 35,45 proc. wszystkich emisji.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Sebastian Miedoń w swoim tekście opublikowanym na portalu smoglab.pl pyta o zbiorową odpowiedzialność spółek za degradację środowiska: „Oczywiście, bezpośrednio emisje zostały spowodowane przez ich klientów, od indywidualnych odbiorców, po inne przedsiębiorstwa wykorzystujące paliwa kopalne. Kwestia odpowiedzialności moralnej za spalanie paliw kopalnych, które wydobywają największe spółki, jest więc może i nieco kontrowersyjna. Nie ma jednak raczej nic kontrowersyjnego w stwierdzeniu, że spółki te dysponują ogromnym potencjałem, jeśli chodzi o kształtowanie przyszłości: od postaw klientów, choćby poprzez działania PR-owe, po oddziaływanie swoimi politykami na sytuację na globalnym rynku paliw (tak płynnych, jak i kopalnych)”.

12 spółek to spółki państwowe – trudno nie zwrócić uwagi na to, że obywatele mogą mieć wpływ na ich działalność. Wystarczy wnikliwie przejrzeć programy wyborcze poszczególnych partii i ich deklaracje dotyczące walki o ochronę środowiska. Za decyzjami związanymi z zahamowaniem kryzysu klimatycznego stoją konkretni politycy, więc warto brać pod uwagę ich pogląd na rozwiązanie tych kwestii.

Oto lista z raportu Climate Accountability Institute:

 1. Saudi Aramco, Arabia Saudyjska
 2. Chevron, USA
 3. Gazprom, Rosja
 4. ExxonMobil, USA
 5. National Iranian Oil Co., Iran
 6. BP, Wielka Brytania
 7. Royal Dutch Shell, Holandia
 8. Coal India, Indie
 9. Pemex, Meksyk
 10. Petroleos de Venezuela, Wenezuela
 11. PetroChina, Chiny
 12. Peabody Energy, USA
 13. ConocoPhillips, USA
 14. Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
 15. Kuwait Petroleum Corp., Kuwejt
 16. Iraq Natinal Oil Co., Irak
 17. Total SA, Francja
 18. Sonatrach, Algieria
 19. BHP Billiton, Australia
 20. Petrobas, Brazylia