Czy w Japonii do 2025r. energia z OZE wyprze węgiel?

Raport Carbon Tracker Institute prognozuje, że w Japonii – pomimo wysokich kosztów pozyskiwania energii odnawialnej – do 2021 roku energia słoneczna i wiatrowa będą tańsze niż węgiel. 21 projektów węglowych, które miały ruszyć w ciągu najbliższych lat, zostaną przedwcześnie zamknięte.

Główny wniosek badania Land of the Rising Sun and Offshore Wind przeprowadzonego przez   organizację Carbon Tracker Initiative z University of Tokyo mówi, że w Japoni – mimo, że ceny energii słonecznej i wiatrowej spadają tam wolniej niż na innych, bardziej rozwiniętych rynkach fotowoltaicznych – nieustanna obniżka kosztów pozyskiwania energii odnawialnej wstrzyma nowe inwestycje węglowe najpóźniej do 2025 roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Autorzy raportu twierdzą, że strategiczny plan energetyczny, jaki ostatnio zatwierdził rząd, kładzie podwaliny pod coraz szerszą rolę odnawialnych źródeł energii w japońskiej gospodarce. Oznacza to jednocześnie ponure prognozy dla przemysłu węglowego.

Raport wymienia 21 nowych projektów energetycznych o łącznej mocy 11 GW, które miałyby powstać w oparciu o przemysł węglowy. Kilka z nich może zostać przedwcześnie zamkniętych, jeśli rząd Japonii poważnie podejdzie do nowych celów dekarbonizacji. Opracowano także model finansowania dla każdego z powstających obiektów węglowych. W najgorszym z trzech przygotowanych scenariuszy, japońska gospodarka może stracić na nierentownych inwestycjach aż 71 mld dolarów.