Centrum Amsterdamu zablokowane przez aktywistów klimatycznych

Główna ulica w Amsterdamie została zablokowana przez ekologicznych aktywistów. Strajk ma na celu wymuszenie na holenderskich władzach podjęcie działań na rzecz walki z katastrofą klimatyczną.

Blokada amsterdamskiej arterii jest częścią strajku organizowanego przez Extinction Rebellion w największych światowych metropoliach. XR to międzynarodowy ruch, który domaga się zmian w zakresie ochrony środowiska . Blokady dróg mają być przejawem cywilnego buntu. Zgromadzeni na ulicach protestujący wykrzykują hasło „Rebelia!”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Przeszkadzamy, bo nie widzimy innej możliwości wymuszenia przeprowadzenia głębokiej i powszechnej zmiany, która zapobiegłaby zmianom klimatu. Polityka klimatyczna rządu poniosła fiasko: lasy płoną, podnosi się poziom oceanów, dzikie zwierzęta masowo wymierają. Ludzkości grozi zagłada – powiedziała Eva Escosa-Jung, jedna z działaczek grupy Extinction Rebellion.

Amsterdamska policja wydała zgodę na demonstracje pod warunkiem, że zebrani nie zablokują ruchu drogowego. Protestujący zignorowali jednak zakaz sił bezpieczeństwa i nie zastosowali się do zalecenia przeniesienia na pobliski plac. Policja poinformowała o zatrzymaniu protestujących, którzy nie chcieli opuścić ulicy w pobliżu popularnego Rijksmuseum (Muzeum Narodowego). Działania te mają na celu deeskalację i upłynnienie ruchu – poinformowały władze w specjalnie wydanym oświadczeniu.