Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gorlice. Wywóz nielegalnie składowanych odpadów kosztuje miasto prawie 50 mln zł

Rafineria

Gorlice. Wywóz nielegalnie składowanych odpadów kosztuje miasto prawie 50 mln zł

Władze Gorlic zawarły umowę z przedsiębiorstwem, które zajmie się wywozem i utylizacją szkodliwych odpadów z terenu byłej rafinerii w tym mieście. Odpowiedzialni za nielegalne składowanie tam chemikaliów odpowiedzą za to przed sądem.

BANER MOBILEB1
Reklama

Wywóz i utylizacja odpadów

Gorlickie władze podpisały umowę z konsorcjum firm Mo-Bruk i Sarpi. Koszt wywozu i utylizacji odpadów wyniesie 48,9 mln zł.

Ponad 40,2 mln z tej kwoty pokryją dotacje udzielone miastu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 8,7 mln zł sfinansuje pożyczka pozyskana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Prace mają zakończyć się w ostatnich miesiącach 2021 roku. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Doszło do przestępstwa

W czerwcu 2020 roku do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu trafił pozew przeciwko ośmiu osobom, które działały w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. nielegalnym składowaniem odpadów oraz substancji niebezpiecznych na terenie byłej rafinerii nafty w Glimar Gorlicach. 

Te działania potwierdziło śledztwo. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył na spółkę odpowiedzialną za te działania administracyjną karę pieniężną w wysokości prawie pół miliona złotych oraz wydał decyzję wstrzymującą jej funkcjonowanie. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Regularna praktyka

Jak wynika z ustaleń śledczych, członkowie grupy regularnie przyjmowali od ustalonych podmiotów gospodarczych odpady i substancje chemiczne pod pozorem przekazania ich podmiotom pełniącym funkcję tzw. “słupów”. 

Dodatkowo przewozili oni odpady i substancje chemiczne niezgodnie z ich przeznaczeniem wynikającym z dokumentów. Kolejno składowali je na terenie byłej rafinerii w Gorlicach. Oskarżeni prowadzili nielegalną działalność mimo świadomości zagrożeń dla ludzkiego zdrowia i środowiska. Korzyści majątkowe, które osiągnęli to ok. 2,8 mln zł. Grozi im kara pozbawienia wolności do 12 lat. 

Źródło: portalkomunalny.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.