W Paryżu powstanie most z wodospadem

W Paryżu powstanie most z wodospadem

W ramach planu przebudowy Paryża, który ma uczynić francuską stolicę miejscem bardziej przyjaznym dla pieszych, w sercu miasta stanie most z wodospadem. Babylon Bridge, bo tak nazwano projekt, to nietypowe połączenie mostu, wodospadu i kładki dla pieszych.

Za sprawą większego planu przebudowy Paryża,  dwa brzegi Sekwany na wysokości Rue François Truffaut ma połączyć most o futurystycznym kształcie. W środek całej konstrukcji zostanie wkomponowany spory, okrągły wodospad.

Most z wodospadem hołdem dla Sekwany

Most z wodospadem ma pełnić kilka funkcji. Na najwyższym jego poziomie powstanie droga przeznaczona dla ruchu kołowego, ścieżki rowerowe, a także chodniki ozdobione kwietnikami. Niższe piętro zostanie zagospodarowane wyłącznie na potrzeby pieszych – jako kładka, która będzie oferowała widok na Paryż z perspektywy rzeki, a także pozwoli obserwować wodę spadającą ze szczytu konstrukcji. Wodospad ma być jednak nie tylko elegancką atrakcją cieszącą oczy przechodniów i kierowców, ale także hołdem dla rzeki i siły wody, której Paryż zawdzięcza swój obecny kształt i bogactwo.

Zielona przestrzeń

Zaokrąglony plac okalający wodospad ma stać się zielonym miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Zostaną na nim nasadzone drzewa, krzewy i rośliny kwitnące. Co ciekawe, wzdłuż chodników po obu stronach mostu powstaną ogrody warzywne, które będzie utrzymywać miasto, a mieszkańcy z wyhodowanych tam plonów będą mogli korzystać nieodpłatnie. Ma to zachęcać mieszkańców Paryża do zakładania własnych ogrodów warzywnych.

Wodospad zasilany z OZE

Wszystkie materiały, które zostaną wykorzystane do zbudowania mostu zostały przez architektów z pracowni Rescubika dobrane tak, by w jak największym stopniu redukować ślad węglowy. Sam most ma być natomiast w pełni zero-emisyjny. Woda przepływająca przez wodospad pobierana będzie bezpośrednio z Sekwany, a energia potrzebna do zasilenia pomp, jak i do oświetlenia całego wodospadu, wygenerowana będzie z turbin wiatrowych zlokalizowanych na moście.

Źródło: whitemad.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.