1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chiny są liderem OZE, chcą przewodzić światu. Liczby zrobią na Tobie wrażenie

Chiny są liderem OZE, chcą przewodzić światu. Liczby zrobią na Tobie wrażenie

Chiny zajmują pozycję lidera na globalnym rynku odnawialnych źródeł energii. Państwo Środka jest autentycznie zainteresowane przewodzeniem światu we wdrażaniu i inwestowaniu w energię odnawialną. Chiny są liderem OZE – te liczby zrobią na Tobie wrażenie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Chiny są liderem OZE

Mocna pozycja Chin na rynku OZE nie jest aż tak zaskakująca, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ChrL to największa gospodarka na świecie pod względem parytetu siły nabywczej. 

Państwo Środka jest autentycznie zainteresowane przewodzeniem światu we wdrażaniu i inwestowaniu w energię odnawialną. Chiny już teraz przodują pod względem produkcji energii odnawialnej. Są obecnie największym na świecie producentem energii wiatrowej i słonecznej oraz największym inwestorem krajowym i zagranicznym w energię odnawialną.

Więcej inwestycji w farmy solarne i wiatrowe niż USA

Jak podaje Reuters, zgodnie z danymi rządowymi ChRL, Państwo Środka ponad dwukrotnie zwiększyło liczbę budowanych elektrowni wiatrowych i słonecznych w latach 2019 -2020. 

Cztery z pięciu największych na świecie umów dotyczących energii odnawialnej zostało zawartych przez chińskie firmy w 2016 roku. Od początku 2017 roku Chiny są właścicielemi pięciu z sześciu największych na świecie firm produkujących moduły fotowoltaiczne oraz największego na świecie producenta turbin wiatrowych. 

ChRL może obecnie wyprodukować dwa razy więcej energii z farm wiatrowych niż USA. Z pięciu największych elektrowni słonecznych na świecie, dwie znajdują się w Chinach (żadna z nich w Stanach Zjednoczonych).

Konsensus co do konieczności zielonych zmian

Kraj poczynił ogromne inwestycje w odnawialne źródła energii, deponując w 2015 roku 0,9% swojego produktu krajowego brutto (PKB). Więcej PKB na świecie zainwestowały tylko Chile i RPA: po 1,4% PKB.

Mimo to tylko 23% energii zużywanej przez Chiny pochodzi z „czystych” źródeł (w tym gazu ziemnego), podczas gdy w 2019 roku prawie 58% pochodziło z węgla.

china oze 3
Chińczycy mają największy rynek aut elektrycznych na świecie. Łącznie w Państwie Środka jest ponad 300 producentów elektryków. Firm jest w zasadzie na tyle dużo, że teraz Chińczycy chcą zmniejszyć ich liczbę i skonsolidować przedsiębiorstwa.

Długo można jeszcze wymieniać. Istotnym faktem, na który uwagę mają zwrócić dane, jest natomiast to, że wśród chińskiej elity, a przynajmniej znacznej jej części, istnieje konsensus co do konieczności podejmowania daleko idących rozwiązań w obszarze szeroko rozumianej zielonej transformacji, zarówno z powodu degradacji środowiska naturalnego w Chinach, z powodu wizerunku ChRL na arenie międzynarodowej, lecz także, a może przede wszystkim, z powodów ekonomicznych.

Zielona transformacja, chociaż ma podłoże ideologiczne, to realne pieniądze. Wg. danych Statista, wartość rynku odnawialnych źródeł energii może ulec nawet podwojeniu: z 613 miliardów dolarów w roku 2020 do prawie 1 biliona 300 miliardów w roku 2027. Nawet jeśli prognozy są przeszacowane, stabilny wzrost rynku OZE z powodu kryzysu klimatyczno-ekologicznego na świecie jest praktycznie pewny. I Chińczycy o tym wiedzą.

źródła: csis.org, reuters.com, nature.com, fortune.com, statista.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.