Czujące i inteligentne. Świnki potrafią się dobrze bawić i grać w gry video

Codziennie obserwujemy, jak inteligentne są nasze domowe zwierzęta. Jednak nie będąc hodowcami, trudno nam zauważyć, jak wiele podobnych do nich cech mają zwierzęta, które stały się dziś symbolem chowu przemysłowego. Okazuje się, że świnki to bardzo inteligentne zwierzęta, których potencjał zostaje zredukowany do zera w ciasnej klatce na farmie przemysłowej.

Świnka to czująca i towarzyska istota

Naukowcy odkryli, że świnki potrafią grać w gry wideo. Tę tezę potwierdzają doktorzy z Uniwersytetu Pensylwania, którzy przetestowali, jak zabawa i jedzenie wpływają na zachowanie zwierząt. Cztery świnie – Hamlet, Omelette, Ebony i Ivory – zostały wyszkolone do używania joysticka. Badacze potwierdzili, że świnki rozumiały związek przyczynowo-skutkowy, ale i więcej! Kiedy zepsuł się dozownik z nagrodami, które otrzymywały zwierzęta, świnki bawiły się nadal. Zdaniem naukowców, świnki kontynuowały zabawę z powodu chęci rozerwania się i kontaktów towarzyskich.

Zwykle świnie otrzymywały granulki pożywienia za „wygranie” na danym poziomie gry. Jednak kiedy przestały otrzymywać jedzenie, nadal grały w grę i reagowały na zachęcające, miłe słowa badaczy. Doktor Candace Croney nie ma wątpliwości, że świnki doskonale czują to, co dzieje się wokół nich.

źródło: Pensylvania State University

Ten rodzaj badań jest ważny, ponieważ, podobnie jak w przypadku wszystkich innych czujących istot, sposób, w jaki wchodzimy w interakcje ze świniami i to, co z nimi robimy, ma na nie wpływ i ma dla nich znaczenie powiedziała naczelna autorka badań, dr Candace Croney.

Zespół badawczy nie krył zdziwienia faktem, że świnie mogą w ogóle grać w gry wideo z powodu swojej dalekowzroczności oraz braku rąk i kciuków. Zjawisko badacze określili niezwykłym. Z dwóch świnek Hamlet był lepszy w grze niż Omelette, ale obie walczyły, gdy napotkały trudności w grze. Ich czas reakcji skrócił się. Świnki różnych gatunków wykazywały różne umiejętności dot. celności – jedna miała skuteczność w 76%, a inna w 34%. Naukowcy sądzą, że świnki działały z celowością, a nie przypadkowo.

Hodowcy nie dziwi inteligencja świnek

Przedstawicielka farmy Willow Farm w Worcestershire powiedziała z kolei BBC Radio 4 Today, że chociaż naukowcy mogli być pod wrażeniem, nie sądzi, aby to wywołało zaskoczenie u hodowców tych zwierząt i dodała: 

Nie grają w Minecrafta, ale to, że mogą manipulować sytuacją, aby otrzymać nagrodę, nie powinno być niespodzianką.

Cały artykuł i przebieg badania można znaleźć na stronie Frontiers in Psychology.

źródło: BBC