Międzynarodowa Stacja Kosmiczna NASA zasilana energią słoneczną

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna NASA zasilana energią słoneczną

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostaną zainstalowane nowe panele słoneczne, które zapewnią 20-30% wzrost mocy potrzebnej do nadań i operacji. Na stację dostarczy je statek kosmiczny SpaceX Dragon, a ich instalacja będzie wymagała dwóch kosmicznych spacerów.

Podcast

Czas na zmiany

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest bazą do misji NASA Artemis na Księżyc, platformą do testowania zaawansowanych technologii ludzkiej eksploracji przestrzeni kosmicznej i przyszłych misji na Marsa. Kiedy krąży wokół Ziemi, umieszczone na niej cztery pary paneli pochłaniają energię słoneczną. W ten sposób dostarczana jest energia elektryczna potrzebna do licznych badań naukowych prowadzonych każdego dnia, a także do ciągłych operacji platformy orbitującej. Działają nieprzerwanie od momentu wdrożenia pierwszej pracy w 2000 roku i kolejnych w 2006, 2007 i 2009. Aby zapewnić wzrastające zapotrzebowanie na energię, NASA postanowiła zamontować sześć kolejnych.

irosa wing 1 assembly
fot. Deployable Space Systems

Energia w kosmosie

Obecne panele generowały do 160 kW mocy w ciągu dnia, z czego około połowa była przechowywana i wykorzystywana, gdy stacja przebywała w zacienieniu. Nowe panele dostarczą 120 kW, co łącznie ze starymi, które jeszcze działają zapewni do 215 kW. Panele słoneczne zostaną dostarczone na Międzynarodową Stację Kosmiczną parami w bezciśnieniowym bagażniku statku kosmicznego SpaceX Dragon podczas trzech misji zaopatrzeniowych, które rozpoczną się w 2021 roku. Instalacja każdego panelu słonecznego będzie wymagać dwóch spacerów kosmicznych. Podczas pierwszego przygotowane zostanie miejsce pracy, a podczas drugiego zostanie zainstalowany nowy zestaw słoneczny.

źródło: nasa.gov/feature/new-solar-arrays-to-power-nasa-s-international-space-station-research

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.