Chcesz polecieć na słońce? Nic prostszego!

„Living with a Star” to program realizowany przez Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, znaną jako NASA. Jednym z projektów realizowanych w jej ramach jest wysłanie sondy Solar Probe w najgorętsze rejony kosmosu. Mowa bowiem o słońcu, którego temperatura powierzchni wynosi nieco ponad 5,5 tysiąca stopni Celsjusza. NASA chce się do niego zbliżyć.

Dziura ozonowa najmniejsza od 1988 roku

11 września br. był dniem, kiedy dziura ozonowa osiągnęła swoje największe rozmiary w tym roku kalendarzowym. Mimo tego niechlubnego rekordu, wymiary dziury ozonowej są najmniejsze od 29 lat. To pozytywna wiadomość, która jest efektem wielu działań podjętych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

NASA wykorzysta wulkan do pozyskiwania energii geotermalnej?

Park Narodowy Yellowstone stanowi jeden z najpiękniejszych cudów natury Stanów Zjednoczonych, co roku odwiedzany jest przez wielu turystów z całego świata. Według NASA, aby uzyskać z niego energię geotermalną, należałoby wykonać pod wulkanem odwiert o długości 10 kilometrów, a do jego wnętrza wtłoczyć pod dużym ciśnieniem wodę, która zamieniłaby się w parę wodną o temperaturze nawet 350°C. Gdyby plan opiewający na kwotę 3,5 miliarda dolarów się powiódł, z tak skonstruowanej elektrowni geotermalnej można by dostarczać energię przez setki lat.