Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pomóż naukowcom z NASA i zagłębij się w świecie drzew z aplikacją GLOBE Observer

Pomóż naukowcom z NASA i zagłębij się w świecie drzew z aplikacją GLOBE Observer

Obserwacja drzew z bliska pozwala zrozumieć, jak bardzo wiele funkcji pełnią w ekosystemach na Ziemi i w naszym życiu. Przyłącz się do międzynarodowej akcji Centrum UNEP-GRID Warszawa i współtwórz globalną mapę drzew.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Obserwuj drzewa i pomóż naukowcom

Drzewa to niezawodni strażnicy równowagi w przyrodzie. Ich niezliczone funkcje dają wiele korzyści całej planecie. Drzewa uczestniczą w oczyszczaniu powietrza, zatrzymują wodę deszczową, a kiedy zachodzi taka potrzeba, chłodzą powietrze. Jednak drzewa, jak każdy organizm na Ziemi, są narażone na liczne niebezpieczeństwa.

Dla ekspertów NASA zajmujących się ochroną przyrody niezwykle istotna jest zdolność drzew do pochłaniania dwutlenku węgla. Dzięki kompleksowym danym o wysokości drzew zbieranym przez wolontariuszy naukowcy tworzą bardziej precyzyjne modele, pozwalające oszacować, jak duży jest przyrost – lub utrata – biomasy, a co za tym idzie, jak dużo węgla znika z atmosfery lub jest do niej uwalniane.

Kondycja drzew oraz ich podstawowe parametry, takie jak wysokość czy obwód, mogą świadczyć o warunkach, w jakich drzewo się rozwija – czy ma odpowiednio dużo miejsca na rozwój korzeni, dobry dostęp do wody i światła i czy nie ma w środowisku szkodliwych substancji.

Chcesz wiedzieć, które rośliny oczyszczają powietrze w domu? Zobacz typy NASA:

Jak się włączyć do działania?

Do obserwacji drzew z bliska i ochrony bioróżnorodności zachęca Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Organizator międzynarodowej kampanii „Zostań obserwatorem drzew” namawia każdego do wzięcia w niej udziału i stworzenia globalnej mapy drzew. Mapa jest opracowywana na podstawie danych zbieranych przez wolontariuszy z ponad 120 krajów na świecie i ma szansę stać się przydatnym zasobem w pracach klimatologów z NASA.

Jak zostać obserwatorem drzew? To proste. Wystarczy pobrać specjalną aplikację mobilną GLOBE Observer (dostępną w App Store oraz Google Play, także w języku polskim). Pełni ona funkcję elektronicznego przewodnika, który krok po kroku prowadzi przez poszczególne etapy obserwacji, m.in. pokazujące, jak zmierzyć wysokość drzew, lub uczy rozpoznawania i klasyfikowania otoczenia, w którym rośnie dane drzewo.

Dr Monika Szewczyk, geobotaniczka z Centrum UNEP/GRID-Warszawa przekonuje, że biorąc udział w kampanii i obserwując drzewa oraz otoczenie, w którym rosną, wnosimy swój wkład w badania nad klimatem naszej planety. Finał kampanii odbędzie się 22 maja.

W tym samym czasie dane są zbierane przez mieszkańców ponad 120 krajów na świecie, w których realizowany jest Program GLOBE – międzynarodowy program edukacyjno-badawczy. W ramach GLOBE, członkowie lokalnych społeczności, a w tym młodzież i nauczyciele współpracują, aby lepiej poznać i zrozumieć procesy zachodzące w środowisku. Program jest wdrażany pod opieką ekspertów NASA. 

Szczegóły akcji i wydarzeń towarzyszących znajdziesz na oficjalnej stronie obserwatorzydrzew.gridw.pl.

Czytaj też: Ekologiczne śluby w Indonezji. Nowożeńcy biorą ślub pod jednym warunkiem

źródło: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.