1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

NASA pokazała, jak wyglądają nasze emisje. Ziemię pokryła chmura zanieczyszczeń

NASA pokazała, jak wyglądają nasze emisje. Ziemię pokryła chmura zanieczyszczeń

NASA Scientific Visualisation Studio opublikowała wizualizację, które pomagają zrozumieć skalę wpływu działalności ludzkiej na planetę. Animacje pokazują, ile dwutlenku węgla i metanu dodaliśmy do atmosfery w ciągu jednego roku. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

NASA pokazała emisje gazów cieplarnianych

Czy wiesz, jak wyglądają emisje gazów cieplarnianych skumulowane w atmosferze? NASA Scientific Visualisation Studio ma na to odpowiedź. To zespół, którego celem jest udostępnianie faktów i danych zebranych przez NASA w formie przystępnych wizualizacji, animacji i obrazów. Mają one pomóc w promowaniu działalności badawczej z zakresu nauk o planecie i kosmosie. 

Niedawno NASA SVS opublikowała nową serię wizualizacji, które skupiają się na stężeniu gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla i metanu) dodanych do atmosfery w 2021 roku (w okresie od stycznia do grudnia). Na podstawie tych animacji można zaobserwować, które regiony świata emitują najwięcej. 

Dwutlenek węgla 

Pierwszy z filmików pokazuje sumę dwutlenku węgla zgromadzonego w atmosferze. Dane, które wykorzystano do stworzenia tej wizualizacji zostały zebrane przez satelitę NASA Orbiting Carbon Observatory 2 (OCO-2), która dostarcza najbardziej kompletny, codzienny zestaw informacji odnośnie stężenia CO2. 

Animacja pokazuje tempo dodawanych i wchłanianych naturalnie emisji, dzięki czemu widać, ile nadmiernych emisji dwutlenku węgla zostaje w atmosferze każdego roku. Co więcej, dzięki filmowi można gołym okiem zauważyć, kiedy stężenie emisji wzrasta, a kiedy spada. Nie powinno być zaskoczeniem, że pomiędzy czerwcem a wrześniem ilość CO2 spada, co jest związane z tym, że rośliny aktywnie absorbują CO2 przez fotosyntezę. Z kolei największe stężenia można zaobserwować w miesiącach zimowych i jesiennych. 

Oprócz tego NASA przygotowała wizualizację, które dokładnie pokazują źródła emisji. Na pomarańczowo zaznaczono emisje wynikające ze spalania paliw kopalnych, a na czerwono emisje związane ze spalaniem lasów. Kolor zielony to ekosystemy lądowe, a niebieski morskie. Na animacji widać, jak szybkie tempo emisji zachodzi w lasach, co wynika z cyklu dnia, kiedy rośliny pochłaniają CO2 w procesie fotosyntezy i nocy, gdy przestają to robić. 

Przedstawiona wyżej animacja dotyczy Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Oprócz tego na profilu NASA można zobaczyć takie same wizualizacje dla Ameryki Południowej i Północnej oraz Azji i Australii. 

Metan 

Kolejna wizualizacja przedstawia zmiany emisji metanu, czyli drugiego najgroźniejszego gazu cieplarnianego po dwutlenku węgla. Stężenie CH4 od początku działalności przemysłowej wzrosło o 150% i odpowiada za ⅕ zmian klimatu w XX wieku. 

Około 30% tego, co widać na animacji pochodzi z terenów podmokłych, czyli jezior, stawów i rzek – to naturalne emisje metanu. Reszta dostaje się do atmosfery w wyniku działalności ludzkiej, przede wszystkim rolnictwa (hodowli zwierząt, upraw ryżu i gospodarki odpadami) oraz wydobywania paliw kopalnych. Oba te czynniki odpowiadają za 50% emisji CH4. Reszta pochodzi z pożarów, spalania biomasy czy oceanów. 

Ta wizualizacja została stworzona na podstawie danych z Global Modeling and Assimilation Office opracowanych przez naukowców NASA. 

Ile wyniosły globalne emisje w 2022 roku?

Chociaż jeszcze nie możemy zobaczyć na wizualizacji, jak wyglądały emisje gazów cieplarnianych w ubiegłym roku to wiemy, że wzrosły one o przynajmniej 321 Mt (mln ton) w porównaniu do 2021 roku. W sumie emisje związane z sektorem energetycznym, czyli głównie wynikające ze spalania paliw kopalnych wyniosły 36,8 Gt (mld ton). 

Zdaniem Global Carbon Budget pozostało nam około 380 mld ton CO2 w budżecie węglowym, który oznacza ilość emisji możliwych do wyemitowania, aby globalne ocieplenie zostało poniżej progu 1,5°C względem epoki preindustrialnej. Przy aktualnym tempie wzrostu globalnych emisji, ten budżet zostanie wyczerpany w ciągu najbliższych 9 lat. Ograniczenie ocieplenia do 1,5°C oznacza redukcję emisji gazów cieplarnianych do zera, co wymagałoby spadku o około 1,4 mld ton CO2 rocznie, aby osiągnąć cel do 2050 roku.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź: Globalne emisje CO2 w 2022 roku wzrosły o mniej niż 1%. Czy to powód do optymizmu? 

Źródła i fot. główna: svs.gfsc.nasa.gov

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.