Elektryczne zwierzę eksploruje Księżyc

Elektryczne zwierzę eksploruje Księżyc

Powstał pierwszy na świecie koncept kosmicznego motocyklu. Pojazd ma docelowo poruszać się po Księżycu. Co wspólnego ma mikroskopijnych rozmiarów bezkręgowiec i zaawansowany kosmiczny motocykl?

Technologia i fascynacja naturą

Tardigrade to wyjątkowy pojazd, który swoje nazewnictwo wziął ze świata bezkręgowców. Tardigrada, inaczej niesporczak, to bardzo małe zwierzę bezkręgowe. Zamieszkuje wody lub tereny wilgotne, a jak dotąd poznanych nauce jest ponad 1000 gatunków niesporczaków.

Te małe zwierzęta mają niespotykaną cechę, mogą wejść w stan kryptobiozy, czyli stan spoczynku wywołany wystąpieniem niekorzystnych warunków środowiskowych.

Kiedy wracają one do normy, niesporczak natychmiast wychodzi z kryptobiozy. 

Nazwa naukowa zwierzęcia pochodzi od określenia Tardigrado, co oznacza „wolno kroczący” i nawiązuje do jego sposobu poruszania się. Co było kluczowe dla twórców kosmicznego pojazdu, niektóre niesporczaki przeżyły ekspozycję na promieniowanie kosmiczne. Niesporczaki należą do najbardziej odpornych znanych na Ziemi zwierząt. 

W stanie anabiozy mogą przetrwać w temperaturach zera absolutnego, czyli −273,15 °C do ponad 150°C. Niesporczak jest w stanie znieść 1000 razy silniejsze promieniowanie jonizujące niż jakiekolwiek inne zwierzę i ciśnienie 6000 atmosfer. Wreszcie zwierzę jest w stanie przetrwać ponad 100 lat bez wody!

Niesporczak, fot. Wikipedia

Niesporczak w wodzie i w kosmosie

Rosjanin Andrey Fabishevsky zainspirowany możliwymi przyszłymi i przeszłymi podróżami po orbicie zwizualizował swój pierwszy kosmiczny pojazd w 2020 roku. Nico Mueller (dyrektor generalny, Hookie Co.) i jego załoga pomogli w realizacji tego konceptu. Efektem ich współpracy jest Niesporczak – nie zwierzę, a pojazd, prezentowany od października 2021 roku w Petersen Automotive Museum w Los Angeles jako część wystawy ADV:Overland. Elektryczny układ napędowy dostarczyła szwedzka firma Cake, która ma na swoim koncie m.in. projekt elektrycznych motocykli, które dziś kursują po afrykańskich terenach, pomagając w przeciwdziałaniu kłusownictwa.

Motocykl koncepcyjny został stworzony do eksploracji powierzchni Księżyca i przestrzeni poza nim. Oparty na modelu „motocyklu NASA” Tardigrade, jest zbudowany do przewożenia różnego rodzaju sprzętu, poruszającego się z prędkością do 15 km/h z zasięgiem około 110 km. Pojazd waży 134 kg.

Duża część motocyklu jest wydrukowana w 3D, są to np. ultralekkie bezpowietrzne koła, które wyglądają, jak gdyby były z gumy balonowej. 

Jednym z największych wyzwań są koła. Po przetestowaniu ponad pięciu potencjalnych rozmiarów kół postanowiliśmy sami całkowicie je zaprojektować. Szprycha w kształcie gwiazdy, która tworzy charakterystyczny design pojazdu, to jedna z moich ulubionych części tego projektu  – wyjaśnił współzałożyciel Hookie, Nico Müller.

źródło i fot: hookie-tardigrade.com, ebiketips.road.cc