1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektryczne zwierzę eksploruje Księżyc

Elektryczne zwierzę eksploruje Księżyc

Powstał pierwszy na świecie koncept kosmicznego motocyklu. Pojazd ma docelowo poruszać się po Księżycu. Co wspólnego ma mikroskopijnych rozmiarów bezkręgowiec i zaawansowany kosmiczny motocykl?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Technologia i fascynacja naturą

Tardigrade to wyjątkowy pojazd, który swoje nazewnictwo wziął ze świata bezkręgowców. Tardigrada, inaczej niesporczak, to bardzo małe zwierzę bezkręgowe. Zamieszkuje wody lub tereny wilgotne, a jak dotąd poznanych nauce jest ponad 1000 gatunków niesporczaków.

Te małe zwierzęta mają niespotykaną cechę, mogą wejść w stan kryptobiozy, czyli stan spoczynku wywołany wystąpieniem niekorzystnych warunków środowiskowych.

Kiedy wracają one do normy, niesporczak natychmiast wychodzi z kryptobiozy. 

Nazwa naukowa zwierzęcia pochodzi od określenia Tardigrado, co oznacza „wolno kroczący” i nawiązuje do jego sposobu poruszania się. Co było kluczowe dla twórców kosmicznego pojazdu, niektóre niesporczaki przeżyły ekspozycję na promieniowanie kosmiczne. Niesporczaki należą do najbardziej odpornych znanych na Ziemi zwierząt. 

W stanie anabiozy mogą przetrwać w temperaturach zera absolutnego, czyli −273,15 °C do ponad 150°C. Niesporczak jest w stanie znieść 1000 razy silniejsze promieniowanie jonizujące niż jakiekolwiek inne zwierzę i ciśnienie 6000 atmosfer. Wreszcie zwierzę jest w stanie przetrwać ponad 100 lat bez wody!

04C7hPy1731i0YOjN7p7L49vgeg7Q7EE kThJ0i6F0ICLuNtHWoGIMQASsqaoryJiilfK rAXi4lYcXNejxXP oi8JmE8eoeNoo sdzEZygHy1 fW1bBo8b6FHUveSD4z7BuysjM
Niesporczak, fot. Wikipedia

Niesporczak w wodzie i w kosmosie

Rosjanin Andrey Fabishevsky zainspirowany możliwymi przyszłymi i przeszłymi podróżami po orbicie zwizualizował swój pierwszy kosmiczny pojazd w 2020 roku. Nico Mueller (dyrektor generalny, Hookie Co.) i jego załoga pomogli w realizacji tego konceptu. Efektem ich współpracy jest Niesporczak – nie zwierzę, a pojazd, prezentowany od października 2021 roku w Petersen Automotive Museum w Los Angeles jako część wystawy ADV:Overland. Elektryczny układ napędowy dostarczyła szwedzka firma Cake, która ma na swoim koncie m.in. projekt elektrycznych motocykli, które dziś kursują po afrykańskich terenach, pomagając w przeciwdziałaniu kłusownictwa.

Motocykl koncepcyjny został stworzony do eksploracji powierzchni Księżyca i przestrzeni poza nim. Oparty na modelu „motocyklu NASA” Tardigrade, jest zbudowany do przewożenia różnego rodzaju sprzętu, poruszającego się z prędkością do 15 km/h z zasięgiem około 110 km. Pojazd waży 134 kg.

Duża część motocyklu jest wydrukowana w 3D, są to np. ultralekkie bezpowietrzne koła, które wyglądają, jak gdyby były z gumy balonowej. 

Jednym z największych wyzwań są koła. Po przetestowaniu ponad pięciu potencjalnych rozmiarów kół postanowiliśmy sami całkowicie je zaprojektować. Szprycha w kształcie gwiazdy, która tworzy charakterystyczny design pojazdu, to jedna z moich ulubionych części tego projektu  – wyjaśnił współzałożyciel Hookie, Nico Müller.

źródło i fot: hookie-tardigrade.com, ebiketips.road.cc

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.