Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczne podkłady wjeżdżają na europejską kolej

Ekologiczne podkłady wjeżdżają na europejską kolej

Belgijski producent podkładów kolejowych wpadł na pomysł, jak uczynić kolej jeszcze bardziej ekologiczną. Zamiast cementu, zaprojektował betonowy podkład, w którym jako spoiwo wykorzystuje się siarkę z recyklingu. Czy to kolejne rewolucyjne rozwiązanie na europejskiej kolei wejdzie do powszechnego użytku?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Cement i emisja

Konwencjonalna produkcja cementu nie należy do ekologicznych gałęzi przemysłu. Ten wysokoemisyjny proces odpowiada za ok. 8% globalnych emisji gazów cieplarnianych (dane z 2016 r.). Obniżenie emisji z tego sektora jest na równi ważne, jak obniżanie ich z innych gałęzi gospodarki. 

Produkcja cementu wymaga użycia ogromnych pieców, które są ogrzewane do około 1450˚C. Często proces przebiega z wykorzystaniem paliw kopalnych. Klinkier, który powstaje w wyniku zmieszania różnych materiałów odpowiada za 90% emisji CO₂ z produkcji cementu, która w 2016 r. wygenerowała około 2,2 mld ton CO₂.

Nowy podkład

Belgijski producent podkładów, De Bonte, ma nadzieję, że udoskonalając recepturę betonu z użyciem siarki zamiast cementu i wody uzyska receptę na produkcję bardziej zrównoważonych i równie skutecznych produktów. Firma Infrabel, która zarządza infrastrukturą kolejową m.in. na trasie Puurs a Antwerpią, już zamówiła 25 tys. podkładów, a we wrześniu fabryka De Bonte ruszy z masową produkcją dla Infrabel. 

Zalety podkładu z siarką

Pascal Blommaert, dyrektor generalny De Bonte, podaje, że beton siarkowy to nie nowe rozwiązanie, bo istnieje już od ponad 30 lat. Dopiero od 10 lat jest to jednak rozwiązanie łatwiejsze do zastosowania. Główną zaletą podkładów Thiocrete jest możliwość ponownego nagrzewania i reformowania. Beton siarkowy jest podgrzewany do 140˚C, a następnie powoli stygnie w zautomatyzowanym procesie. Punkt krytyczny wynosi od 130˚C do 100˚C, w tym procesie szczególnie ważne jest kontrolowanie chłodzenia, aby upewnić się, że cała siarka znajduje się poniżej temp. 114 ℃, aby była podatna na utwardzanie. 

W sumie cały proces ten trwa około dwóch godzin, co daje mu znaczną przewagę nad “zwyczajnym” betonem, który potrzebuje aż 28 dni, aby zaszła pożądana reakcja chemiczna. Beton siarkowy ma dodatkowo taką samą wagę, jak jego poprzednik, podobną wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. A co najważniejsze, jest przyjazny dla środowiska. 

Szacuje się, że podkłady Thiocrete odpowiadają za 40-45 kg emisji CO₂ na podkład w porównaniu z 75 kg CO₂ w przypadku produkcji tradycyjnego podkładu betonowego.

Kiedy na stałe?

Pierwsze testowe zastosowanie Thiocrete miało miejsce w Belgii już w 2013 roku. Później w jej ślady poszła Francja i Holandia. Jednak, jak podają eksperci oraz dyrektor De Bonte, trudno się dziwić, że nie wszedł na stałe do użytku.

Branża kolejowa ma konserwatywne podejście, a do zastosowania nowych podkładów potrzebne były zmiany w normach produktowych. 

Oprócz podkładów, firma De Bonte uzyskała licencję firmy Shell na stosowanie Thiocrete w dachówkach, rurach kanalizacyjnych i płytach betonowych 2x2m, co odzwierciedla szerszy potencja tej koncepcji

Świat się zmienia i w ciągu pięciu lat może nastąpić poważna transformacja w tej dziedzinie. Każdy kraj ma obowiązek zmniejszenia emisji CO2, a ten produkt jest jednym ze sposobówmówi dyrektor De Bonte, Pascal Blommaert.

Chcesz dowiedzieć się, jakie innowacje planuje się wprowadzić na polską kolej? Wodór i autonomiczne pociągi to już nie daleka przyszłość, a teraźniejszość.

źródło: railjournal.com, debonte.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.