Zmniejszona absorpcja CO2 w lasach deszczowych – czy taki scenariusz jest możliwy?

Drzewa są społecznie postrzegane jako nasz potężny sojusznik zmniejszający emisję dwutlenku węgla. Bywa jednak, że ich rola jest przeceniana, bo szacunki odnoszą się jedynie do liczby i wieku drzew (czy drzewostanu). Tymczasem zdolność absorpcyjna zależy od wielu czynników. Nie jest stała, co pokazują ostatnie badania naukowe dotyczące lasów deszczowych Amazonii.

W jaki sposób Islandia chce pozbyć się nadmiernej ilości CO2?

Islandia należy do tych krajów Europy, które maksymalnie ograniczają udział paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Już w 2017 r. Międzynarodowa Organizacja Energetyczna opublikowała badanie, z którego wynika, że 99,99% zapotrzebowania energetycznego tego kraju jest zaspokajane dzięki przyjaznym środowisku OZE. Dodatkowo Islandia pracuje nad technologiami mającymi rozprawić się z nadmiarem CO2.

Prywatny samolot, a ślad węglowy

Według szacunków prywatne odrzutowce wytwarzają dziesięciokrotnie więcej dwutlenku węgla w przeliczeniu na jednego pasażera niż komercyjny ruch lotniczy. Niemiecki ZEIT w oparciu o dane meteorologiczne Instytutu Maxa Plancka poinformował, że każdego roku na skutek emisji CO2 spowodowanej ruchem lotniczym topi się 6 000 kilometrów kwadratowych lodu w Arktyce. Emisja dwutlenku węgla w wyniku ruchu lotniczego wynosi około 5% globalnej emisji.

Województwo opolskie otrzyma 20 mln zł na wymianę kopciuchów

Mieszkańcy 11 gmin w województwie opolskim otrzymają możliwość wymiany 1100 przestarzałych kotłów węglowych. Całkowita wartość gminnych projektów wynosi około 20 mln złotych. Dofinansowanie obejmuje wymianę źródeł ciepła na pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych oraz wspólnotach mieszkaniowych.

Czy nasze nawyki żywieniowe mogą wpływać na środowisko?

Nadmierna emisja CO2, zwiększająca się średnia temperatura roczna, topniejący w zastraszającym tempie lód na Antarktydzie – wszyscy mamy świadomość ogromnego stopnia degradacji naszej planety. Co jednak możemy zrobić, by zminimalizować szkodliwe oddziaływanie ludzkości na środowisko? Okazuje się, że wpłynąć na to mogą proste czynności i niewielkie codzienne wybory.