Więcej lasów a CO2. Co by było gdyby…

Jonathan Barber z Uniwersytetu w Bristolu wraz z zespołem naukowców przeanalizował potencjalny wzrost poziomu mórz przez kilka najbliższych dekad. Korzystał z metody SEJ (structured expert judgement), a wyniki opublikował w „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Zgodnie z nimi poziom wód do 2100 roku może wzrosnąć o 2 m, co zabierze 1,79 mln km2 lądu i zmusi prawie 190 mln ludzi do przesiedlenia. Walka z globalnym ociepleniem trwa, bitwy odbywają się na różnych obszarach. Jakie znaczenie mają w tym aspekcie lasy?

Ekologia łączy. Ludzie sportu, aktorzy i politycy w walce o środowisko

W dzisiejszych czasach ekologia często staje się tematem publicznych debat. Znane osobistości, takie jak: aktorzy, piosenkarze, dziennikarze, czy sportowcy, zachęcają i aktywnie uczestniczą w walce o środowisko i prawa zwierząt. Promują inicjatywy związane z walką ze smogiem, odnawialne źródła energii oraz zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy.

Czy uda się powstrzymać lub zmniejszyć zmiany klimatyczne? Fortum chce się włączyć do walki

Od połowy XIX wieku nastąpił wzrost temperatury o 1°C w skali globalnej. Rozwinęła się wtedy industrializacja przemysłu. W latach 2014–2016 zatrzymano wzrost emisji CO2 i wydawało się, że wszystko idzie ku dobremu. Niestety m.in. duży popyt na gaz i ropę, a także wzrost konsumpcyjny w Chinach i Indiach „popchnęły” niekorzystne zmiany do przodu. W roku 2017 globalne emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych wzrosły o ok. 1,7%, w 2018 zanotowano kolejny wzrost, tym razem o ponad 2%. Do niechlubnych emiterów dwutlenku węgla należy także Polska. 326,6 mln emisji ton CO2 równy 0,9% światowej emisji uplasował nasz kraj na 21 miejscu (2017 rok).

Eurostat: odnotowano wzrost emisji CO2 w Polsce

Na początku maja tego roku Eurostat podał dane dotyczące emisji dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych w 2018 roku. Jak się okazuje, w ubiegłym roku odnotowano w przypadku całej Unii Europejskiej spadek emisji CO2 o 2,5% w porównaniu do roku 2017. Nie przyczyniła się jednak do tego Polska – w przypadku naszego kraju widoczny jest wzrost o 3,5%.