Solarne kostki i chodniki coraz bardziej popularne

Jak utorować sobie drogę do niezależnej energetycznie i ekologicznej przyszłości? Pomysłodawcy solarnych podłoży twierdzą, że dzięki temu rozwiązaniu będzie można poczuć słońce nie na plecach, ale pod nogami.

Na solarnym bruku

Platio to rozwiązanie na miarę nowoczesnego i bezemisyjnego budownictwa oraz zrównoważonej architektury przestrzennej. Taka solarna kostka może być zamontowana w centrach miast, na chodnikach, prywatnych podjazdach, czy balkonach. Materiał może pokryć każdą powierzchnię. Zespół odpowiedzialny za stworzenie kostki podaje, że dzięki temu rozwiązaniu energia elektryczna pojawi się tam, gdzie wcześniej nie było to możliwe.

Pomysł może się sprawdzić szczególnie w tych miejscach, w których istnieje ryzyko występowania trąb powietrznych i huraganów. 

Jeden panel słoneczny może dostarczyć około 20 W energii. Powierzchnia, licząca 20-30 metrów kwadratowych, wyłożona solarnymi kostkami może w przybliżeniu wyprodukować tyle energii, ile potrzeba do zasilenia dla jednego gospodarstwa domowego. Wszystko zależy od nasłonecznienia i zacienienia danego obszaru oraz strefy klimatycznej.

Wsparcie technologii PV

Platio może zastąpić znaną nam kostkę brukową. Co ważne, węgierska firma użyła do  produkcji swojego produktu materiały pochodzące z recyklingu, torując tym samym drogę ekologicznym rozwiązaniom zgodnym z gospodarką o obiegu zamkniętym. Firma twierdzi, że do wyprodukowania jednego metra kwadratowego chodnika słonecznego wykorzystuje równowartość 400 plastikowych butelek. Zastosowana mieszanka sprawia, że ​​cegły znajdujące się pod panelami są trwalsze niż inne materiały stosowane w budownictwie drogowym.

fot. facebook/Platio

I chociaż solarny chodnik jest przeznaczony dla ludzi, a nie pojazdów, to może z łatwością unieść ciężar nawet jednej ciężarówki – zapewnia jeden z pomysłodawców Platio. Inicjatorzy projektu wpadli na ten pomysł już 6 lat temu. Teraz, ta innowacja jest obecna w 36 krajach. 

Nasz produkt nie ma na celu zastąpienia na przykład tradycyjnych paneli słonecznych na dachu, ale jest uzupełnieniem wysiłków na rzecz wykorzystania czystej energii tam, gdzie inne źródła energii nie są dostępne mówi Miklós Illyés, jeden z trzech realizatorów solarnej kostki.

Jak dotąd solarne powierzchnie Platio wytworzyły w sumie 440 tys. kW mocy.

źródło: fot. platiosolar.com, euronews.com