Chodnik z ogniw fotowoltaicznych? Nawierzchnia PV od węgierskiego Platio

Chodnik z ogniw fotowoltaicznych? Nawierzchnia PV od węgierskiego Platio

Węgierska firma Platio opracowała swoją najnowszą nawierzchnię fotowoltaiczną. Można ją zastosować przy podłożach związanych ze środowiskiem miejskim, takich jak biurowce, chodniki, centra handlowe czy infrastruktura publiczna. Jedna płytka, która składa się z czterech ogniw, może kosztować około 50-80 euro.

Możliwość montażu ogniw fotowoltaicznych jako formy podłoża jest już obecnym na rynku rozwiązaniem –  np. jako dodatek do tarasu przy własnym domu. Firmy technologiczne pracują nad dalszym rozwojem zastosowania ogniw tak, by tworzyły pełnoprawny “chodnik”. Węgierska firma Platio przygotowała nowy rodzaj nawierzchni fotowoltaicznej. 

fotowoltaika chodnik 2

Nawierzchnia składa się z płytek o wadze 8,6 kg Platio Solar Pavers. Zbudowane są z hartowanego i antypoślizgowego szkła, ogniwa fotowoltaicznego oraz kompozytowego polimeru otrzymanego z recyklingu. Jedna płytka ma wymiary 34x34x6,1 cm i składa się z czterech ogniw. Dodatkowo posiada powłokę antyrefleksyjną z azotku krzemu. 

fotowoltaika chodnik 3

Do płytek mogą być wykorzystane zarówno ogniwa poli, jak i monokrystaliczne. W pierwszym przypadku ogniwo ma moc nominalną 158 W/m2 oraz sprawność na poziomie 18,6 proc., zaś przy drugim moc wynosi 186 W/m2, asprawność 22,0 proc. 

Cena komercyjna jest ustalana przez naszych partnerów sprzedażowych, ale proponowane przez nas ceny katalogowe mogą wynosić od 50 do 80 € za sztukę, w zależności od rodzaju produktu, ilości i rynkupowiedział dla pv-magazine David Csende, dyrektor marketingu Platio.

Dodaje też, że w celu uzyskania jak największej odporności, elementy płytki przypominają konstrukcję kostki brukowej, a nie panelu słonecznego. 

Warstwa nośna to kompozytowy plastik z recyklingu o jeszcze korzystniejszych właściwościach fizycznych niż beton. To sprawia, że ​​nawierzchnia nadaje się również dla ruchu pojazdów, mimo że produkt jest przeznaczony głównie do stref dla pieszych  – dodaje Csende.

W ofercie Platio płytki można zamówić w czterech różnych kolorach. Montaż ma być podobny do układania kostki chodnikowej. Jedną z propozycji technologicznej firmy jest podłączenie takiej fotowoltaicznej nawierzchni do stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Firma ustaliła 5 lat gwarancji dla swojego produktu. 

Źródło: pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.