Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

3 powody, dla których warto przejść na gospodarkę o obiegu zamkniętym

business

3 powody, dla których warto przejść na gospodarkę o obiegu zamkniętym

Podjęcie zdecydowanych kroków związanych z założeniami GOZ (gospodarki o obiegu zamkniętym), jest doskonałym rozwiązaniem dla większości krajów świata. Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym zajmuje dużo czasu, ale sam proces przynosi wiele efektów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. Jakie korzyści z niej płyną?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

GOZ na świecie

Przejście na model gospodarki o obiegu zamkniętym ma kluczowe znaczenie w budowaniu dobrobytu społecznego, ochronie środowiska i łagodzeniu kryzysu klimatycznego. Głównym celem GOZ jest odpowiedzialne zarządzanie produkcją tworzyw i odpadami, zminimalizowanie skali zaśmiecania i zanieczyszczeń, ponowne przetwarzanie produktów, używanie naturalnych, biodegradowalnych surowców, zoptymalizowanie łańcucha dostaw i inne.

Po pierwsze – gospodarka

Eksperci obliczają, że GOZ to obiecująca gałąź gospodarki, warta sum liczonych w bilionach dolarów. Dzięki ograniczeniu ilości odpadów stymulowaniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu miejsc pracy ten sektor jest obiecujący zarówno pod względami ekonomicznymi, jak i ekologicznymi. Świadome wykorzystanie surowców jest nie tylko dobre dla planety, ale też dla jej mieszkańców. International Resource Panel podał, że zrównoważone wykorzystanie surowców i energii to dodatkowe 2 biliony dolarów w światowej gospodarce do 2050 roku. Szczególne korzyści mogą zauważyć kraje o niskich i średnich dochodach, które przy właściwej polityce mogą spowolnić zużycie globalnych surowców o 25%, podczas gdy PKB wzrosłoby o około 8%.

World Economic Forum podaje, że niektóre sektory zarządzania odpadami, np. tymi, pochodzącymi z budowy, mogą zacząć funkcjonować dużo sprawniej dzięki GOZ. Przetworzenie odpadów budowlanych może przynieść wiele finansowych korzyści. Eksperci wyceniają, że te użyteczne odpady mogą być wart około 315 milionów dolarów rocznie. 

Po drugie – promowanie etycznej i  godnej pracy 

Godna praca i dobrobyt są obecnie jednymi z globalnych celów, do których dążą kraje dotknięte kryzysem gospodarczym. Masowe bezrobocie i trudna sytuacja ekonomiczna wielu milionów osób w ciągu ostatniego roku znacznie się zwiększyły. Dlatego GOZ jest szansą na odbudowę gospodarki i znalezienie pracy w sektorach, mających pozytywny wpływ na środowisko i planetę. Wielu ludzi pracuje na ogromnych wysypiskach śmieci (np. w Afryce), gdzie panują trudne i niebezpieczne warunki. Regulacja tych gałęzi gospodarki i zdecydowany krok ku ponownemu przetwarzaniu odpadów, mógłby uczynić tę branżę bezpieczniejszą, gwarantującą zatrudnienie, efektywną i społecznie etyczną. W Chile uruchomiono platformę, łączącą nieformalne grupy osób, zajmujące się procesem recyklingu. Ustalono, że w tym kraju nowy sektor przetwarzania odpadów mógłby zapewnić 180 000 miejsc pracy.

Po trzecie, złagodzenie kryzysu klimatycznego

Wszystkie kraje świata są obecnie dotknięte skutkami ocieplenia klimatu. Klęski pogodowe i inne zjawiska dotykają poszczególne państwa w różnym stopniu i przebiegają w rozmaitym tempie. Niedobór wody, podnoszenie się poziomu wód, osiadanie i zatapianie terenów, wymieranie gatunków i inne zdarzenia, powodują wielkie zagrożenia dla nas i planety.

Gospodarka o obiegu zamkniętym zakłada m.in. przejście na energię odnawialną, neutralną dla klimatu, która mogłaby zmniejszyć światowe emisje o 55%. WEF podaje, że gdyby wykorzystano model gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorach wytwarzania cementu, aluminium, stali, tworzyw sztucznych i żywności – moglibyśmy obniżyć emisje CO2 o 3,7 miliarda ton do 2050 roku. Jest to równoznaczne z wyeliminowaniem obecnych emisji ze wszystkich form transportu. Neutralność pod względem emisji jest dziś kluczowym celem, bowiem przynosi korzyści społeczne, ekonomiczne i ekologiczne. Wśród rozsądnych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami znajduje się m.in. wprowadzanie odpadów żywnościowych do gleby i jej nawożenie.

źródło: World Economic Forum

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.