Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ziemia z placów budowy – problematyczne odpady w Unii Europejskiej

odpady ziemne

Ziemia z placów budowy – problematyczne odpady w Unii Europejskiej

Często piszemy o odpadach w kontekście nielegalnych wysypisk, lub porzucanych w lesie worków śmieci. Tymczasem dane Eurostatu wskazują na to, że najpoważniejszym problemem Europy są ziemie wydobywane na placach budowy. Prawie 80% z nich mogłoby zostać wykorzystane ponownie, jednak w Unii Europejskiej brakuje odpowiednich regulacji. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ziemie składowane są nielegalnie

Zgodnie z unijnym prawem, ziemia wydobywana na placach budowy to odpad, dlatego trafia na wysypiska. Około 20% z nich jest zanieczyszczonych, jednak pozostała część nie stanowi zagrożenia dla środowiska i mogłaby zostać przeznaczona do ponownego użycia. Brakuje jednak odpowiednich przepisów i systemu kontroli. 

Emmanuel Cazeneuve jest założycielem i prezesem francuskiej firmy Hesus, zajmującej się zagospodarowaniem i utylizacją odpadów budowlanych. W rozmowie z EURACTIV.com Cazeneuve podkreśla, że na składowiskach nie istnieją procedury bezpieczeństwa, co umożliwia nielegalne wyrzucanie zanieczyszczonych ziem, pochodzących ze starych terenów przemysłowych. 

– Nie mamy jasnego obrazu sytuacji na poziomie europejskim, ponieważ nie istnieją bazy danych ani system monitorowania wydobywanej ziemi – dodaje Cazeneuve.

Korzyści dla firm budowlanych i dla środowiska

W rozmowie z EURACTIV.com Cazeneuve podkreślił, że firmy budowlane do tej pory wywoziły ziemię ciężarówkami na odległe składowiska. Jeżeli mogłyby wykorzystać ją ponownie na pobliskich placach budowy, zaoszczędziłyby spore środki finansowe. Takie rozwiązanie wprowadziła już Flandria. 

Regulacje prawne przyczyniłyby się również do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Gospodarowanie i transport odpadów ziemnych stanowi ok. 7% całkowitej emisji dwutlenku węgla podczas budowy. Autorzy francuskiego projektu “Earth Cycle” uważają, że ziemię można używać do tworzenia nowych materiałów budowlanych, m.in. cegieł. 

Odpady ziemne stają się ważną częścią gospodarki obiegu zamkniętego

Problem odpadów ziemnych trafił na unijną wokandę stosunkowo niedawno. W marcu ubiegłego roku, w ramach promowania gospodarki o obiegu zamkniętym, Komisja Europejska wprowadziła konieczność ponownego wykorzystania zużytych materiałów. Jednym z elementów “wymagających pilnej uwagi” okazały się odpady budowlane. 

Ponadto, decydenci z Unii Europejskiej obiecali zająć się promocją “bezpiecznego, zrównoważonego wykorzystania wydobytych ziem w obiegu zamkniętym”. Jednak konkretne działania, a nawet data ich rozpoczęcia, nie zostały wyznaczone. 

Źródło: euractiv.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.