1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sztuczna inteligencja wykorzystana w procesie recyklingu

trash

Sztuczna inteligencja wykorzystana w procesie recyklingu

Recykling to jedno z głównych założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Ponowne przetwarzanie surowców może zmniejszyć skalę marnotrawienia i znacznie zredukować ilość wytwarzanych odpadów. W tym procesie można wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Przetwórz

Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency) w samym 2015 roku w Stanach Zjednoczonych wytworzono około 262 mln ton odpadów komunalnych. Ponad 91 mln ton zostało poddanych recyklingowi i kompostowaniu, co stanowi ⅓ wszystkich śmieci. Przewiduje się, że w samym USA na rynku przetwarzania odpadów wkrótce zostanie odnotowany znaczny wzrost, sięgający około 12 miliardów dolarów do 2024 roku.

Sztuczna inteligencja segreguje i przetwarza odpady

AMP Robotics, startup z siedzibą w Denver w Kolorado, zajmuje się tworzeniem systemów, które mają zastosowanie w sortowaniu materiałów nadających się do recyklingu. Firma uzyskała dofinansowanie o wartości 55 milionów dolarów, aby rozwijać swoją działalność, opartą na odzyskiwaniu materiałów za pomocą aplikacji opartych na AI (ang. Artificial intelligence, czyli sztuczna inteligencja). 

Maszyna do recyklingu AMP Cortex, będąca dziełem AMP Robotics jest wydajniejsza, niż segregacja, wykonywana ręcznie. System rozpoznaje dany surowiec oraz markę, dostosowując swoją pracę do poszczególnego produktu. Maszyny mogą sortować wiele rodzajów materiałów: metale, baterie, tworzywa sztuczne, druty, kartony, kapsle, aluminium, folie, asfalt, drewno, cegły, beton i inne surowce. Segregacja może się odbywać według danej przejrzystości czy gęstości materiału.

fcu7zcO 2qScuoVhFJNVpmMo7YGcdHWWSEez PM1EpJ4p5PB8YzGlIy PmA8u4H4H2zBAsDIvhgoGDqENltTOfOx56ZWxOW085A0 zI3h8F8VGlBpCvsEsvFfh9 tlH3dPJMWlr0
źródło: AMP Robotics

System sterowania AMP Cortex wykorzystuje kombinację algorytmów sztucznej inteligencji i robotów do organizacji zadań związanych z sortowaniem, wybieraniem i umieszczaniem surowców w danym miejscu. Trójramienna maszyna jest w stanie dokładnie sortować produkty i uczy się nowych rodzajów materiałów, dostosowując działanie do konkretnego rodzaju.

Mniej CO2 i śmieci

AMP Robotics podaje, że maszyna do recyklingu przynosi także korzyści w postaci zredukowanej ilości CO2. Dlatego tak wiele amerykańskich firm, postanowiło zainwestować w rozwiązanie AMP Robotics. 

Problem odpadów, które zalegają w naszej wspólnej przestrzeni, jest zauważalny na lądzie, w wodach całego świata, a nawet na górskich szczytach. Odpady niesione przez wiatr docierają do każdych zakamarków globu i stanowią realne zagrożenie dla zwierząt.

źródło: prosycom.tech

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.