Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kanadyjski producent mrożonych produktów ziemniaczanych otwiera wielką farmę solarną w Polsce

Kanadyjski producent mrożonych produktów ziemniaczanych otwiera wielką farmę solarną w Polsce

10 czerwca 2022 roku odbyło się oficjalne otwarcie farmy solarnej przy fabryce McCain Poland, w Chociwelu pod Wrocławiem. Ponad 11 000 paneli słonecznych oraz gwarancja pozyskiwania energii z OZE sprawiają, że jest to pierwszy zakład McCain w Europie w 100% zasilany zieloną energią. Jak wiele mocy jest w stanie wyprodukować? 

BANER MOBILEB1
Reklama

100% zielonej energii

Farma solarna McCain w Polsce działa od stycznia 2022 roku i dostarcza około 25% energii elektrycznej, potrzebnej do funkcjonowania zakładu. Dodatkowo, McCain pozyskuje energię z gwarancjami pochodzenia OZE, co w sumie pokrywa 100% zapotrzebowania.

https://swiatoze.pl/ikea-zbuduje-w-polsce-jedna-z-najwiekszych-farm-fotowoltaicznych-w-europie/

W rezultacie, fabryka McCain w Chociwelu jest pierwszą fabryką McCain w Europie zasilaną w 100% energią odnawialną. W efekcie uzyskiwane jest zmniejszenie emisji CO2 o 4,3 tys. ton/rok. Nowy system składa się z ponad 11 000 naziemnych paneli słonecznych zainstalowanych na terenie przy zakładzie McCain. Produkują one 5,3 GWh rocznie, co stanowi równowartość rocznego zużycia energii przez 1200 osób. To więcej mocy niż produkuje niejedna grupa energetyczna.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

System o mocy 4,9 megawata (MW) jest zbudowany, utrzymywany i eksploatowany w ramach partnerstwa z firmą Engie.

McCain Poland farma solarna 2
McCain Poland farma solarna, źródło: materiały prasowe

Zielone cele firmy

McCain to producent mrożonych produktów ziemniaczanych, działający w Europie od prawie 50 lat. Firma zaangażowana jest w promowanie zrównoważonej produkcji i przetwarzania żywności. Za cel stawia sobie odpowiedzialną uprawę żywności, zmniejszenie śladu węglowego oraz wspieranie społeczności, w których grupa prowadzi działalność.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Do roku 2030 firma McCain zobowiązała się do zmniejszenia bezwzględnej emisji CO2 w wyniku swojej działalności o 50% . Zobowiązanie to zostało uznane przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi) za zgodne z dążeniem do ograniczenia globalnego ocieplenia o 1,5°C.  Firma McCain zobowiązała się również do wykorzystywania w swoich zakładach produkcyjnych energii elektrycznej pochodzącej w 100% ze źródeł odnawialnych. Farma Solarna w Polsce jest częścią ogólnej strategii firmy McCain w zakresie działań efektywnie wykorzystujących zasoby, która jest jednym z czterech filarów zrównoważonego rozwoju firmy.

– Jest to kamień milowy dla naszej firmy w Polsce, ponieważ osiągnięcie to przyczynia się do spełnienia zobowiązania redukcji emisji CO2 o 50% do 2030 roku i wskazuje drogę do przejścia na 100% odnawialną energię elektryczną. 

Jest to część naszej drogi w kierunku zrównoważonego rozwoju, którą będziemy kontynuować w nadchodzących latach. Będziemy nadal dawać przykład, podejmując kroki i wdrażając środki, które pomogą nam i naszym partnerom w dążeniu do bardziej zrównoważonej przyszłości – mówi Erwin Pardon, Prezes McCain na Europę Kontynentalną.

źródło: informacja prasowa McCain

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.