1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Katowice zbudują elektrownię słoneczną na dawnym wysypisku śmieci

Katowice zbudują elektrownię słoneczną

Katowice zbudują elektrownię słoneczną na dawnym wysypisku śmieci

Energia elektryczna pochodzącą ze słońca zasili jeden z zakładów katowickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK). Spółka ogłosiła przetarg na budowę elektrowni słonecznej. Ma się ona znaleźć na terenie zamkniętej i zrekultywowanej części składowiska odpadów.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Katowice zbudują elektrownię słoneczną

Już niedługo Katowice, w dużo większej skali niż dotychczas, będą korzystać z energii elektrycznej pozyskanej z własnej elektrowni słonecznej.

– W Katowicach realizujemy szereg działań na rzecz ekologii, od działań skupionych wokół walki o czyste powietrze, przez działania związane z adaptacją do zmian klimatu po edukację w tym zakresie. Kolejnym działaniem będzie pierwsza miejska farma fotowoltaiczna.

Do tej pory na miejskich budynkach montowaliśmy zdecydowanie mniejsze instalacje. Oprócz troski o ekologię, mamy tutaj też walor ekonomiczny, bo będziemy przeznaczać mniej środków na energię. Ponadto inwestycja pozwoli nam zagospodarować teren, który dotychczas nie mógł być wykorzystanymówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Planowana moc elektrowni to 1 MW – o tyle energii mniej Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów będzie pobierał od dostawców zewnętrznych. Panele zostaną zainstalowane na terenie zamkniętej i zrekultywowanej kwatery składowiska odpadów. Inwestycja będzie zlokalizowana w Katowicach przy ul. Żwirowej. 

Ponad 2000 paneli fotowoltaicznych będzie pozyskiwało energię ze słońca

Wykonawca, który zostanie wyłoniony w ramach przetargu, będzie miał za zadanie montaż 2160 paneli fotowoltaicznych. Na montaż paneli i infrastrukturę towarzyszącą planowane jest wykorzystanie całej powierzchni „hałdy”, czyli 17 500 m2. 

Konstrukcja ma zostać posadowiona na bloczkach betonowych. W ramach inwestycji zostaną również zamontowane inwertery o mocy maksymalnej 90 kW, które przekształcają prąd stały wyprodukowany przez panele, na prąd zmienny, który płynie w sieci i zasila wszystkie urządzenia elektryczne.

– Projekt, który planujemy zrealizować, wpisuje się w temat zarówno ekologii, jak i ekonomii. Rezygnacja z zasilania paliwami kopalnymi na rzecz energii słonecznej jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska, a także przyniesie oszczędności. Chcemy podążać tą ścieżką i wykorzystywać najnowsze metody, które wspomogą nas w naszej działalności.

Jeśli wszystko przebiegnie pozytywnie i sprawdzą się nasze założenia ekonomiczne dla tej inwestycji, to zamierzamy w latach 2024-2028 zrealizować kolejne etapy o podobnej mocy elektrycznej
mówi Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych MPGK Katowice. 

Na składowisku są trzy kwatery. Pierwsza została już zrekultywowana pod montaż paneli, a druga jest w trakcie przygotowywania pod budowę farmy. Na trzeciej jeszcze przez 10 lat będą gromadzone odpady, a w przyszłości i tam powstanie kolejna farma fotowoltaiczna. 

Wykonawców zainteresowanych zrealizowaniem inwestycji poznamy po otwarciu ofert przetargowych w pierwszej połowie lipca 2022 roku. Wybrana firma będzie miała 6 miesięcy na realizację zadania. 

Fotowoltaika dobra na nieużytki

Po zamknięciu wysypiska nie można na jego terenie stawiać obiektów budowlanych przez 50 lat. Instalacja fotowoltaiczna jednak nie jest budowlą, więc jest dobrym rozwiązaniem na taki teren – zajmuje miejsce, na którym nic innego nie może powstać.

Pierwsze tego typu projekty powstały za granicą – m.in. w USA czy w Niemczech. W Polsce pierwsza farma fotowoltaiczna została uruchomiona w gminie Ustronie Morskie. Podobny projekt powstał w Krośnie na zrekultywowanym terenie dawnego składowiska odpadów. 

źródło: katowice.eu, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.